55 éves Kolonits Klára Kossuth-díjas operaénekesnő

Ma ünnepli 55. születésnapját Kolonits Klára Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekesnő, a Magyar Állami Operaház kamaraénekesi címmel kitüntetett magánénekese, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Budapesten látta meg a napvilágot 1969. október 15-én. Bartha Dénes zenetörténész unokája, Dinyés Dániel karmester felesége. 

Énektanulmányait Schultz Katalinnál kezdte, majd 1995-ben szerzett diplomát Forrai Zsuzsa tanítványaként a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetének magánének szakán. Részt vett Anne Reynolds, Walter Berry és Ileana Cotrubas mesterkurzusain. 

1995–1997 között a Debreceni Csokonai Színház, 1997–1998 között vendégként a Szegedi Nemzeti Színház, illetve a Szolnoki Szigligeti Színház, majd 1998–2001 között a Budapesti Operettszínház tagja volt. 

 

 

Korai szerepei között Annuska (Verdi: Falstaff), Almaviva grófné (Mozart: Figaro lakodalma) Olympia-Giulietta-Antónia (Offenbach: Hoffmann meséi), Fiordiligi (Mozart: Così fan tutte) és az Éj királynője (Mozart: A varázsfuvola) találhatóak.

Miután számos nemzetközi énekversenyen díjat nyert, 2002-ben a Magyar Állami Operaház magánénekesnője lett, ahol Fiordiligiként debütált.

Vendégként La Traviatát énekelt Pozsonyban, Ljubljanában, Eszéken, Ostravában, Debrecenben, a Schloss-Kirchstetteni Fesztiválon és Szombathelyen, Gildát Kolozsváron és Miskolcon, Odabellát Budapesten (BudaFest) és Miskolcon, Olympiát-Giuliettát-Antóniát Szolnokon, Brnóban, Gijónban és a Miskolci Operafesztiválon, a Puritánok Elviráját Pécsett és Zamárdiban, a Lammermoori Lucia címszerepét Szombathelyen és a Ferencvárosi Ünnepi Játékokon a Bakáts téren, Beatrice di Tendát és Lucrezia Borgiát Koppenhágában, Donna Annát Prágában, Brnóban, Zágrábban, Kassán és a Gars am Kamp-i Open Air Fesztiválon, az Éj királynőjét pedig Amszterdamban, Hágában, Weimarban, Linzben és a Savonlinnai Operafesztiválon, ez utóbbin finn nyelven.

 

 

Hangverseny-repertoárja Mozarttól és Handeltől Verdi Requiemjén és az eredeti nyelveken énekelt dal-koncerteken át egészen a kortárs zenéig ível (Kurtág, Eötvös, Boulez) – többek között Dinyés Dániel, Jörg Widmann és Gia Kancseli műveinek magyarországi bemutatóin is részt vett.

2009-ben a Hunnia Recordsnál megjelent Liszt-dalokból álló kompakt lemeze, amelyet Fonogram-díjra jelöltek. 2010-ben Liszt Ferenc-díjat kapott. 2013-ban majd 2018-ban anyaszínháza, a Magyar Állami Operaház kamaraénekesi címmel tüntette ki. Szintén 2018-ban a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa lett. Nyertes projektje az énekpedagógiára, a fiatalok stílusválasztásának megkönnyítésére, hangfajokra, útválasztásokra és neves művészek pályakezdésének bemutatására koncentrál.

 

 

2020-ban „Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályafutása során virtuóz énektechnikájával és egyedülálló belcanto repertoárjával nemzetközi színpadokon is sikereket arató, az opera mellett a klasszikus és kortárs oratóriumok megszólaltatása terén is kiemelkedő előadóművészete elismeréseként” Kossuth-díjban részesült, 2022-ben pedig a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja lett.

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: klarakolonits.com

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM