55 éves Agócs Gergely zenész, etnográfus

Ma ünnepli 55. születésnapját Agócs Gergely felvidéki származású zenész, etnográfus, népzenekutató, érdemes művész, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa.

Tizennyolc éves koráig Füleken nevelkedett, ahol a tanulást is elkezdte. Középiskoláját Losoncon végezte és geodézia szakon érettségizett, majd a Kassai Műszaki Főiskola Építészeti Karán is tanult.

1992-ben kezdte meg tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, néprajz szakon. Azóta Magyarországon él.

1985 óta foglalkozik népzenei terepkutatással, illetve a népzene aktív művelésével. Gyűjteménye mára összesen több mint 700 órányi felvételt tartalmaz.

A magyar népzene ma is megállja a helyét

Barátaival 1997-ben alapította meg a Fonó Zenekart. A társulat munkájában a laikusok számára rejtett dimenziók, a népzenei stílusok szigorú keretein belül testet öltő színek és hangulatok feltárása mellett a közelítések, azaz a műfajok közötti létező kapcsolódások megjelenítésével is találkozhatunk.

 

 

Táncosként megjárta a Palóc néptáncegyüttest (Fülekpüspöki) és Új Nemzedék néptáncegyüttest (Kassa), és a Fonó zenekar előtt a Szőttes Néptáncegyüttes zenekarában (Pozsony) valamint a Honvéd művészegyüttes Hegedős zenekarában (Budapest) és játszott.

Agócs Gergely gyűjtőtevékenysége elsősorban a felvidéki magyarság tájegységeire irányul, de gyűjteményében más magyarlakta területeken, illetve a szomszédnépek régióiban készített népzenei felvételek is szerepelnek.

A Kaukázusból jöttem - Agócs Gergely nyári gyűjtőútjáról

 

Agócs Gergely

 

A gyűjtést különféle keleti rokonnépek településterületeire is kiterjesztette. Ez irányú vizsgálatai közül a legjelentősebb az észak-kaukázusi türk népek körében dokumentált, több mint 1500 dallamot számláló népzenei gyűjteménye. Az ezredforduló éveiben a Fonó Budai Zeneház „Utolsó Óra” népzenegyűjtési programja felvidéki részének szakmai vezetője, majd a projekt eredményeként 2011-ben megjelent Új Pátria lemezsorozat egyik szerkesztője.

„Nem mese ez gyermek” - könyvsiker Agócs Gergely újdonsága Pál István-ról

2008 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének óraadó tanára, 2012 óta a Magyar Néprajzi Társaság Néptánc-Népzene Szakosztályának elnöke. A Fonó Zenekarral a világ számos országában szerepelt, a magyar népzene értékeit képviselni tudta Európa több, nagynevű koncerttermében. A társulat 2003-ban elnyerte a rangos párizsi zenei szaklap, a Le Monde de la Musique Choc de l’ Année díját, 2005-ben az „év folkzenekara” kategóriában a Magyar Rádió eMeRTon díját, 2007-ben pedig a Magyar Művészeti Akadémia Kodály Zoltán emlékdíját.

 

 

Agócs Gergely 1993-ban „Népművészet Ifjú Mestere” miniszteri címet kapott énekes-hangszeres szólista kategória, 2018-ban a Magyar Arany Érdemkereszttel is díjazták munkásságát. 2022-ben érdemes művész lett, 2024-ben pedig Ex Libris Díjban részesült.

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Mohai Balázs / MTI, Csáky Mátyás / ATEMPO.sk

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM