Ma ünnepli 75. születésnapját Ember Csaba Madách-díjas karnagy, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola egykori igazgatója, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége elnöke.
Ember Csaba 1949. október 3-án látta meg a napvilágot Ecsegen.
Édesanyja balassagyarmati családból származott, édesapja Felvidéken volt jegyző, akit visszatelepítették Magyarországra.
Általános és középiskolai tanulmányait Balassagyarmaton végezte. A miskolci Zeneművészeti Szakközépiskola magánének szaka után, 1975-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola egyetemi tagozat középiskolai énektanár és karvezető szakán végzett.
Korán megnyilvánult zenei tehetségét népművész édesanyja 4 éves korától fejlesztette, élete korai és későbbi szakaszaiban több hangszerrel is megismerkedett. Tagja volt az 1963-ban alakult állami zeneiskola első kamaracsoportjának, de fiatal korában Balassagyarmat könnyűzenei életének is meghatározó alakja volt. Zeneakadémistaként tagja, majd korrepetitora egyetemi és országos énekkaroknak. Ez idő alatt beutazta Európa zenei központjait, számos verseny nyertes kórusának tagjaként eljutott az Egyesült Államokba is. Miután elvégezte a Magyar Rádió zenei riporteri tanfolyamát, külső munkatársként munkát vállalt az elektronikus médiában is. Három éven keresztül a Pinceszínház, kilenc éven át az Állami Bábszínházban hangképző tanára volt.
Számtalan országos és nemzetközi tapasztalattal gazdagodva akkor kezdte hasznosítani karvezetői képességeit, amikor Réti Zoltán javaslatára a Balassagyarmati Dalegylet társkarnagyává, majd 1975-től a Rózsavölgyi Márk Zeneiskola tanárává nevezték ki. Ugyanitt 1977-ben igazgató-helyettesnek, 1983-ban pedig iskola igazgatónak választották, amit 2017-ig vezetett.
A többszörös nívó- és nagydíjjal rendelkező, immár 151 éves múltra visszatekintő a balassagyarmati Dalegyletnek 1979-től vezető karnagya. Vezetésével az elmúlt években kétszer nyerte el a Dalegylet a "Fesztiválkórus" címet és több külföldi fellépés során népszerűsítette a magyar kóruskultúrát.
Ember Csaba munkája során kiemelkedő szerepet szánt a zenetanítás mellett a zenei ismeretterjesztésnek is. Mély elkötelezettséggel szervezi három évtizede a balassagyarmati Nemzetközi Muzsikustábort, ahol magyar és külföldi amatőr és professzionális zenészek mutatkoznak be egymás előtt, összemérik saját és tanítványaik tudását, záró hangversenyeikkel elbűvölik a város érdeklődő közönségét.
Szintén tevékenysége alatt indult útjára a Nemzetközi Fuvoladuó és Kisegyüttes fesztivál, valamint az Országos Négykezes és Kétzongorás Verseny.
Pályája kezdetétől több országos szakmai szervezet tagja volt.
2002-től a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségének elnöke;
a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége Elnökségének tagja, a Nemzeti Kulturális Alap Zenei Kollégiumának Miniszter úr által megbízott tagja, a Magyar Muzsikus Fórum elnökségi tagja, a Magyar Zenei Tanács Felügyelő Bizottságának elnöke. Ember Csaba elkötelezett híve a közösség iránti felelősségvállalásnak, ezért éveken keresztül részt vett a Balassagyarmat város önkormányzatának munkájában is.
Munkásságát számos elismerés övezi. 1989-ben Madách-díjat, 1997-ben Németh László-díjat kapott, 2006-ban a Magyar Kultúra Lovagja lett. 2007-ben átvehette a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjét és Nógrád Megyei Prima díját oktatás kategóriában. 2000-ben Balassagyarmat Pro Urbe, 2014-ben Nógrád Megye Díszpolgára címet kapott. 2015-ben kiemelkedő oktató-nevelő munkája, életpályája, a pedagógus élethivatás melletti elkötelezettsége elismeréseként Eötvös József-díjban részesült. 2015-ben Balassagyarmat Díszpolgára is lett. 2017-ben megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
EZ, ATEMPO.sk / bme.hu
Fotó: Ember Csaba Facebook
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!