Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából Kossuth-díjakat adott át. Zeneszerzők, előadó művészek, hangszeres zenészek és együttes is van azok között, aki ebben a megtiszteltetésben részesültek.
A díjazottak:
- A 34 éves BARÁTI KRISTÓF Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, a "magyar hegedűsök Oscar-díjasa".
- A 83 éves BÉRES JÁNOS furulyaművész, zenetanár, népzenekutató, a Magyar Rádió volt munkatársa. Sokoldalú munkásságáért több kitüntetést is kapott.
- Az 59 éves HEGEDŰS ENDRE Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, professzor. Számos kitüntetésben részesült.
- A 68 éves JÁVORI FERENC "FEGYA" zenész, zeneszerző, a Budapest Klezmer Band alapítója, érdemes művész.
- Az 51 éves KISS B. ATILLA Liszt Ferenc-díjas operaénekes, tenor, a Magyar Állami Operaház szólistája.
- A 63 éves KOBZOS KISS TAMÁS Liszt Ferenc-díjas zenész, előadóművész, zenepedagógus, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja. Munkásságát számos díjjal jutalmazták.
- A 69 éves KOVÁCS KATI Liszt Ferenc-díjas előadóművész, énekesnő, számos albuma és kislemeze jelent meg.
- A 63 éves ORBÁN GYÖRGY Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi docense. Munkásságát alapvetően oratorikus kompozíciók és kórusművek jellemzik.
- Az 57 éves SNÉTBERGER FERENC Liszt Ferenc-díjas gitárművész, zeneszerző. A hátrányos helyzetű roma zenei tehetségek világszínvonalú képzésére és mentorálására 2011 nyarán megalapította a felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központot, amelyet zenei és művészeti igazgatóként vezet.
- A 69 éves TAKÁCS KLÁRA Liszt Ferenc-díjas operaénekes, mezzoszoprán, 1973-tól 1989-ig az Operaház egyik vezető mezzoszopránja volt.
- A VUJICSICS EGYÜTTES 1974 tavaszán alakult, névadója a tragikusan elhunyt zeneszerző és népzenekutató, Vujicsics Tihamér (1929-1975). Pomázi tanítványai és követői Vujicsics néven szerveződtek együttessé a Budapest környéki települések - Szentendre, Pomáz, Csobánka, Budakalász - szerb népzenei hagyományainak ápolására. Később felvették zenei programjukba és repertoárjukba a Duna menti és dél-magyarországi horvát népzene értékeit is. Az együttesnek hét tagja van. Számos lemezük és CD-jük jelent meg az évek során.
ATEMPO.sk
forrás: MTI
fotó: Raffay Zsófi
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!