Egy lemez, két klip és egy nem mindennapi medál – Ez a TriTon világa! (INTERJÚ)

Egy lemez, két klip és egy nem mindennapi medál – Ez a TriTon világa! (INTERJÚ)

Három nagy múltú nagymegyeri zenész, több zenekar kipróbált muzsikusai. Évtizedek alatt összejött ezer koncert a lábukban. Most már TriTonként is mennek. Bármerre. Sokszor a komáromi Európa-udvarban álló Borozóba. Most is ott várok rájuk, egy hideg novemberi estén. Hat óra van. Majd fél kilenckor kezdenek. Előtte beszélgetünk. 

 

Megint a Borozóba jöttetek zenélni, ahol lassan TriTon-bérletet nyithatnak. Hányszor léptek fel itt?

Katona „Bandee” András énekese, basszusgitáros: Negyedévente jövünk, de van úgy, hogy havonta is megfordulunk a Borozó színpadán.

Vígh Zoltán „Kenedy”, akusztikus és 12 húros akusztikus gitár: Első alkalommal Emmer Péter vendégei voltunk úgy öt éve. Eljátszottunk néhány dalt a koncertje közben. Bognár Zsuzsinak,

a Borozó tulajdonosának annyira megtetszett a zenénk, hogy azonnal egyeztettük a következő dátumot, és az azóta is tart.

Katona András: Elsőre szimpatikus lett a Borozó. A legjobb hely, ahol valaha játszottunk. Kiváló a közönség! Soha nem történt meg, hogy valaki rángatta volna a másikat vagy trágár kifejezéseket használt volna. Ha valaki megpróbálta, ketten megfogták, és kikísérték a nézőtérről. Nem akarja senki kivenni a kezünkből a hangszert. Arról nem is beszélve, hogy zenészek is gyakran megfordulnak itt. Imádok itt lenni, és remélem, ez még egy jó darabig így marad.

Kosár Gábor „Hangya”, akusztikus gitár, basszusgitár, hegedű, ének, vokál: Komáromba jártam ipari szakközépiskolába. Sok barátot szereztem innen. A szívemhez nőtt a város. Szeretem a Borozót.

Kocsmazenekar lévén meg kellett szoknom a pohárzörgést, a hangosabb beszélgetést, vagyis az alapzajt.

Mindig jó a hangulat, és számunkra ez a lényeg.

 

TriTon zenekar

 

A TriTon, mint kocsmazenekar?

Katona András: Kocsmazenekar, olyan értelemben, hogy nem traktáljuk mindig a közönséget a saját számokkal, zenélünk mást is. Amolyan tanító jelleggel igényesebb számokat. Finoman a repertoárba tesszük a saját dalainkat. Unalmas lenne, ha egy órán keresztül csak ezeket játszanánk. Először meg kell ismertetni az emberekkel a dalainkat. Most már van olyan dalunk, amit kér a közönség. Például a Borozódalt.

A covid alatt annyira vágyódtunk ide, hogy szüntelenül a Borozón járt az agyunk. Írtunk egy dalt, amely szinte magától jött. Bognár Zsuzsa meg is könnyezte.

 

 

Két TriTon-klip is látható a YouTube csatornán. A Boldogan ébredsz és az Egyszer úgyis hazatérek dalaitokhoz forgatta Csáky Mátyás és a KINEO Production. A stúdióban zajló életet mutatja az egyik klip. A másikban megható az egyszerűség, a tisztaság. Akár egy népdalban.

Vígh Zoltán: A boldogan ébredsz című szám zenéjét és szövegét is jómagam írtam. Ez egy laza életérzés. Arról szól, ahogy a dal született. Egy éjszaka alatt lett kész.

Katona András: Ez egy jellegzetes TriTon szám. Nincsenek benne óriási akkordmenetek vagy pizzicato szólók.

Van egy remek szóló dallam és egy fantasztikus életérzés. Ez kell egy hosszú, nehéz, átbulizott éjszaka utáni reggelen, amikor nem kell sehova rohanni, nincs meló, nem hív senki és remekül érzed magad. 

Csáky Mátyásunk készítette a klipeket, akit imádunk a végtelen profizmusáért és türelméért. Kiss Kristóf, a „…hazatérek…” című lemezünk producere ajánlotta. Soha jobb ajánlatot!

Kosár Gábor: Az Egyszer úgyis hazatérek a deportálás emlékére, az izsapi IQUS Polgári Társulás felkérésére született. Ez volt az első saját számunk. Bandi írta a szövegét, jómagam a zenét. Elővettem a dalban a hegedűt. Még a megboldogult Domonkos Dezső bácsinál tanultam játszani a hangszeren, később jött a gitár. Sokat felejtettem, nehéz hangszer a hegedű.

Fontos volt, hogy megszületett ez a dal, mert a deportálás a családomat is érintette. Meg is említették a kommentekben, hogy büszkék lehetnek rám a nagyszüleim, mert őket közvetlenül érintette a kitelepítés.

Katona András: Leültem, és egyszerre megírtam a dalszöveget, utólag egy szót sem változtattam a verséken. Jött Hangya, és a zene is szinte azonnal kész lett. Kristóf bemondta, milyen jó lenne a dalba egy női hang. Azonnal Paksi Szilviára gondoltunk mindhárman. Ismertük a Vox Megere zenekarból, amely történelmi emléknapokon szokott fellépni. Sziszi boldogan vállalta, mert ő is egy aranyember. Mi csupa aranyemberrel vagyunk körülvéve.

 

TriTon zenekar

 

A lemez borítóján Nagymegyer látképe szerepel. Mekkora mértékben jelenik meg a dalokban a város?

Katona András: Bennünk él a város. Az embert mindig visszavonzza az otthon, bár őszül már a halántékom. Vannak mocskos utcák, szomorú történetek. De ezek megszépülnek a múló időben.

 

Vannak kedvenc dalaitok a lemezről?

Katona András: Valamennyi dal fontos számunkra, nagy kedvencem, a Boldogan ébredsz.

Vígh Zoltán: A Százezer mozdulat.

Kosár Gábor: Egyértelműen az Egyszer úgyis hazatérek.

 

 

Egyedülálló újításként, egy páratlan medált tettetek elém.

Katona András: Tavaly vettük fel a lemezt Vanek Gábornál, a Zovaa music stúdióban. Gabival már dolgoztunk másik zenekarommal, a Big Man Band-del. A barátunk. Ő is zenész, és rengeteg jó tanácsot adott. A grafika Hangya lánya, Kosár Lola alkotása, a fotó a lányom, Kiss Katona Réka érdeme.

 

Mi ez a páratlan medál?

Vígh Zoltán: Először klasszikus cédé formájában jelent meg az album. Amikor elfogytak a cédék, úgy döntöttünk, hogy kitalálunk valami olyan újdonságot, amit nem láttunk a zenekaroknál. Azután többen jelezték, hogy nem tudják mivel meghallgatni a cédét egy medált terveztettünk, amelyen QR kódon szerepel az album.

Katona András: Molnár László szomszédom vetette fel ezt az ötletet. Felhívtuk Szajkó Péter programozó barátomat, és elkészítette a kódot. Nem tudok arról, hogy létezne még egy ilyen medál a világon. Jómagam még nem találkoztam ilyennel. Fontos megemlíteni, hogy a lemezt a Kultminor támogatta.

Kosár Gábor: Aki szeretné beszerezni, ugyanúgy megkapja borítóstól, mint a cédét. Kiváló kulcstartó, vagy egy bőrrel a nyakába akaszthatja.

 

TriTon zenekar

 

Lassan fel kell pakolnotok a színpadra. Még egy kérdés. Mit tervez mostanában a TriTon?

Katona András: A harmadik klipet, de hogy melyik dalhoz készül, még nem áruljuk el. Kész a koncepció, a forgatókönyv. Ütős klip lesz, teljesen más, mint az előző kettő. Természetesen, Csáky Mátyás rendezi.

Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: Csáky Mátyás, ATEMPO.sk

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM