Szent Iván-éjhez közeledve rendezték meg 2024-ben a szederFESZT zenei-kulturális fesztivál nyolcadik évadát Csábon. Az esemény kulturális része ezúttal egy napra összpontosítódott, de aki szórakozni vágyott, biztosan megtalálta a kedvére valót a programban.
Szombaton délután tehát a helyi szabadtéri színpad és környéke újra megtelt élettel. Tóth Henrik polgármester nyitotta meg az eseményt. Felléptek a helyi tanintézmények tanulói – köztük egy új diákzenekar, a Fata Morgana is, – majd nagy sikerrel mutatta be új műsorát a zenekarral kiegészülő helyi Szeder Kórus Zaťko Veronika vezetésével.
A koncertek sorát Veronika Spodniaková és muzsikusai a Hont Folklórcsoport női kórusával kiegészülve folytatták, akik a szlovák népzene legjavából adtak egy kis ízelítőt. A visszatérő énekesnő ezúttal is nagy sikert aratott Csábon.
Mindeközben megnyílt a szederFESZT Élménypark is, ahol fa ügyességi játékok, ugrálók, csúszdák, körhinta, kézműves foglalkozások, arcfestés és lufihajtogatás várta a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt. A jókedvhez és az izgalomhoz hozzájárult egyébként az is, hogy értékes díjak kerültek ismét kisorsolásra.
Este nyolctól a szepsiből érkező Mona Lisa Smile lépett színpadra. A legnagyobb magyar és nemzetközi slágereket hozták élőben a fesztiválra a kitűnő zenészek. Az LGT-től Ákoson és a Honeybeaston át egészen Majkáig szóltak az ismert dalok, a végén pedig a Bagossy Brothers Company és még Azahriah is megelevenedett a színpadon.
Őket a 20 éves Sógorok követték, akik jubileumi fellépésükkel és mulatós műsorukkal alapozták meg az éjszaka hangulatát. A napot ezúttal is buli zárta DJ ECHO-X-nek köszönhetően.
A fesztivál vasárnap ünnepi szentmisével ért véget, melyen a főcelebráns az aranymisés Mons. Dobos Péter atya volt, majd az események a 240 éve született Szeder Fábián író, szerzetes, az első palóckutató szobránál folytatódtak. Verset szavalt a helyi alapiskola diáklánya, Húšťava Alexandra, majd beszédet mondott Miskei Ferenc, az alapiskola tanára.
Szónoklatában aláhúzta, hogy a hagyományos értékeink megtartása napjainkban mindennél fontosabb. Nem szabad feledni palóc gyökereinket, ahogyan azt Szeder Fábián is tette: bár szülei a Csallóközből származtak, ő már Csábon született épp 240 éve és itt szívta magába a palóc lét minden elemét, így válva maga is igazi csábivá.
A beszéd után többek közt Csáb község, a helyi Csemadok-alapszervezet, az egyházközség és az alapiskola képviselői, a Csemadok Területi Választmánya, valamint Czelenk Ferenc doktor úr és Király János (a Magyarok Világszövetsége nevében) a Szeder Kórus közreműködése mellett koszorúzással és főhajtással emlékeztek meg a jubiláló palóckutatóról, a magyar etnográfia elindítójáról. Az ünnepség – csakúgy, mint a szentmise – a Himnusz eléneklésével ért véget.
Tíz évvel ezelőtt indult útjára a SzederFeszt. Bár a koronavírus-világjárvány miatt két évre kényszerpihenőre vonult (ezért került „csak” nyolc alkalommal megrendezésre), küldetése egy jottányit sem változott: a szervezők célja, mint mindig, most is az volt, hogy elhozzák Közép-Szlovákiába, régiójukba is a zenei élet legkülönbözőbb szereplőit és tartalmas szórakozást biztosítsanak a látogatóknak – ez idén is sikerült.
„Egy színvonalas zenei és kulturális fesztivállá vált a szederFESZT, amely egyszerre igyekszik valami újat meghonosítani, de a hagyományokat is tiszteli, sőt, megőrzésükre késztet. Talán Kodály Zoltán idézete mindennél jobban összefoglalja az egész rendezvény ars poeticáját: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg nem szerzi magának.” A szórakozás mellett ez is egy célkitűzésünk. Találkozunk jövőre!” – üzenik a szervezők.
PILLANATKÉPEK a szederFESZTről
FEM és EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Göbölös Lajos / ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!