Tündérkertben jártunk az év leghosszabb napján, Dunaszerdahelyen. Kis néptáncosokat, virágos pártákat készítő kézműveseket, vándor bábszínházasokat láttunk. Áradt a hőség, a fák lombjai alá sütött a Nap, a városi sportcsarnok melletti réten, még este hét óra körül is. Meséljük, mennyi látnivaló várta a Tündérkert Művészeti Fesztivál kicsi és nagy nézőit!
Mindjárt a kezdéskor óvodások, majd alapiskolások tánca a Csallóközi Táncegyüttessel. Ott volt valamennyi csoportjuk, a Nyuszi Hopp, a Pici, az Apró, a Kis Csallóközi, később a felnőttek, a Csallóközi Táncegyüttes is. Jó főpróba volt ez számukra a másnap Myjaván rendezett országos népművészeti fesztivál előtt. A legkisebb táncosok bizonyították, hogy a néptánc kortól független.
Csonka Sári, a Vámbéry Alapiskola harmadikos tanulója nemcsak kiválóan táncolt, hanem népmesét is mondott a színpadon, a vénasszonyról meg a halálról.
„Nagyon szeretem a népművészetet! Az iskolában Bernáth Andrea tanító néni biztatására indultam az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyen. A területi fordulóban kiemelt arany sávot, az országos versenyen, Gombaszögön pedig ezüst sávot szereztem. Nagyon jó volt azon a versenyen! Lehetett meséket hallgatni, voltak fajátékok, egy szép patak és mókusok is” – mesélte ragyogó szemmel az élményeit Sári.
A táncosok talpalávalóját a gellei Pósfa Zenekar húzta. „Sűrű lesz az idei nyarunk” – mondta Iván András, a zenekar tagja, majd így folytatta –
„Július 31. és augusztus 3. között rendezzük meg első népzenei táborunkat Gellén, az iskola udvarán. Bízunk benne, hogy családias lesz a hangulat, nagyon készülünk erre. Előtte július első hetében a Csallóközi Tánctáborban leszünk. Magyar zenét muzsikálunk majd a táncházak egyedülálló Rozhybkosti nevű fesztiválján, Východnán. Augusztusban azután mi is utazunk a Csallóközi Táncegyüttessel Isztriára” – sorolta a népzenész.
A Ládafia Bábszínház „Az ördög kilenc kérdése” című bábelőadást hozta Tündérketbe. A szerelemről, a házasulásról és ördögi praktikákról szólt az előadás. „Nyolc mesét viszünk mindenfelé egy nagy kosárban. Huszonhét éve járom az országot, a vidéket, lányom, Janka tíz éve csatlakozott” – nyilatkozta Néder Norbert bábos.
„Rengetegszer jártam már Dunaszerdahelyen. Amíg élt szegény Huszár László, évente jöttem bábszínházzal és körhintával is” – tette hozzá.
„Tavasztól őszig megyünk” – vette át a szót Néder Janka.
„Mindig másmilyen az előadás. Van, ahol zöld füvön játszunk, máshol betonon. Budapesten nem jó játszani, más az emberek ingerküszöbe. Vidéken inkább szeretünk lenni. Itt pedig azt vettük észre, valahányszor jövünk, mindig figyelnek az emberek”
– árulta el a díszlet és bábtervező bábos, hozzátéve, eddig egy Erzsébet Táborban nézték az előadásukat a legtöbben, hatszáz gyermek ült a nézőtéren.
A Tündérkertben az első sorban egy Szoboszlai-pólós kisfiú bámulta bábos meséjüket, egy percre sem szem elől tévesztve a vándorlegényt és főleg, az ördögöt.
A kislányok közben tündérpártát kaptak Ágh Erzsébet és Tarcsi Alica kézművesektől, akik pólóanyaggal betekert drótból, zöld filcből és az erre az alapra ragasztott színes virágokból varázsoltak fejéket kisebb és nagyobb hölgyek számára. Kiderült, több mint két évtizede kézműveskednek. „A fejdíszt a fesztivál ingyen adja az érdeklődőknek” – avatott be a kultúraszervezőként tevékenykedő Alica. Ágh Erzsébet nyugalmazott pedagógus és kultúrházvezető, aki 30 évig vezette a pozsonyeperjesi Ugri-Bugri bábcsoportot, örömhírt közölt.
„Megint van bábcsoport, újból összejöttek a gyerekek Pozsonyeperjesen. Felújítottuk Cirkusz című korábbi nagysikerű előadásunkat, és egy héttel az idei Duna Menti Tavasz után egy, a faluban zajlott bábfesztiválon be is mutattuk” – büszkélkedett.
A Tündérkert Művészeti Fesztivál, – az idén éppen 20 éve, hogy lezajlott az első évfolyam – Antal Ágota kultúraszervező nevéhez köthető. Vele nem találkoztunk a helyszínen, estére, a tűzgyújtásra várták. Az idei rendezvénysorozatot a dunaszerdahelyi NFG Klub szervezte. Nehéz volt utolérni Kovács Ákos szervezőt, mindig akadt intéznivaló, végül sikerült.
„A Tündérkert 2021-ben volt utoljára, a covid miatt abban az évben már korlátozottak voltak a lehetőségek. Két év üresjárat után, az idén, a 20. évfordulóra az NFG Klub felélesztette. Az elején azt sem tudtuk, kapunk-e rá támogatást, most pedig itt van, pereg a rendezvény és sokan kíváncsiak rá.
Ma szabadtéren, holnap a Művészeti Alapiskola színháztermében lesznek előadások” – sorolta a láthatóan elégedett szervező. „Remek a háttércsapat. Berényi Matyi, Bondor Gáspár, Hrapka Sára, Izsák Szilárd, Lovas Dávid, Németh Zsófi, Szabó Viktor, Varga Gábor megérdemlik, hogy név szerint is említsük őket” – jelentette ki Kovács Ákos.
A rekkenő hőség ellenére remek volt az a néhány óra, amit a Tündérkert fesztiválon töltöttünk. NFG-pohárból nyeltük a szódát, amit azután elhoztunk emlékbe, megkóstoltuk a remek Ray Island kávépörkölő brazil kávéját. És összefutottunk a szakállas Rolival, akinek a vállán egy különös gyík, a szakállas agama pihent.
PILLANATKÉPEK
Fotó és szöveg: Bárány János, ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!