Havasi József operaénekes, kántor, karnagy, a kassai Csermely Kórus alapítója és vezetője, a felvidéki magyar kórusmozgalom egyik meghatározó alakja.
1947. április 27-én született Kassán. Középiskolai tanulmányai után a pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán tanult. 1969-ben a Kassai Állami Színház Operatársulatához szerződött, először kórustagként, majd szólista lett.
1976 és 1986 között elhagyta a színházat, és a kassai Szent Erzsébet-székesegyház egyházkarnagya és orgonistája volt. Ebben az időben kántorképzőre is járt Budapesten.
1983-ban ismét lehetőséget kapott a színházban énekelni, amikor is Puccini Toscájában Scarpia szerepét alakította. Több országban is fellépett, többek között Magyarországon, Csehországban, Ausztriában, Németországban és Olaszországban.
2006-ban a kassai Thália Színház felkérésére prózai szerepet is vállalt Szigligeti Ede II. Rákóczi Ferenc fogságai című darabjában, ahol Knitelliust alakította. 2016 nyarán ismét visszahívták a kassai operába, ahol a Bohéméletben két szerepet is kapott. Valójában a színháztól nyugdíjaztatása óta sem vált meg, hiszen a mai napig viszi előző szerepeit.
1973 őszén magyar nemzetiségi kórusként megalapította a kassai Csermely Kórust, amelyet a mai napig is vezet, és amelyet élete legnagyobb szívügyének tart. Irányítása alatt a kórus eleinte a kassai magyarság kulturális életében meghatározó szerepet játszó Új Nemzedék Együtteshez tartozott, egyúttal az országos magyar kulturális szervezet, a Csemadok mellett működött és működik ma is.
A számos jelentős sikert arató énekkar az 1975-ös Pozsonyi Zenei Ünnepségek keretében a Szlovák Zenei Alap díjában részesült. A galántai Kodály-napok kórusfesztivál ötszörös győztese volt. 1990-ben azonban a Csermely – a szükséges anyagi források hiánya miatt – kénytelen volt egy időre felfüggeszteni tevékenységét.
Havasi József 1998-ban újraindította a kórus működését, amely attól fogva minden évben sikeres újévi hangversenyeket ad. 2013-ban, a kórus negyvenéves fennállása alkalmából került sor a Csermely Kórus és vendégei jubileumi, 15. újévi koncertjére. 2000-ben a tagokkal létrehozta a Csermely Polgári Társulást, amely a mai napig igazgatja a kórus tevékenységét, és amely Kassán három ízben megszervezte a Kárpát Eurorégió Kórusok Fesztiválját is.
A kórus 2003-ban megkapta a Kassa Megyei Hivatal díját, 2006-ban pedig a kisebbségi kultúra színvonalas terjesztéséért Bartók Béla-díjban részesült. 2009-ben Kassa város díját ugyancsak elnyerte.
Havasi József további kórusokat is alapított, így a Vox Candidorumot, valamint 2011-ben a helyi Szent István Társulat keretein belül a katolikus hívekből álló énekkart. Vezetett énekkart a nagy múltú kassai magyar ipari mellett is, amely az iskola diákjaiból állt.
Munkája elismeréseként 2010-ben a Magyar Köztársaság akkori kassai főkonzuljától átvehette a számára megítélt Pro Cultura Hungarica díjat. 2014-ben a kultúra terjesztéséért megkapta Kassa megye díját. Ugyanebben az évben elnyerte a felvidéki magyarok országos zenei díját, a Harmónia Életműdíjat is. 2017-ben pedig Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Zatyko Ervin / ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!