Házy Erzsébet Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekesnő, színésznő, a 1960-as és 70-es évek operaszínpadjainak sztárja volt.
Pozsonyban született 1929. szeptember 30-án. Az 1939-es áttelepülések során került családjával Pozsonyból Budapestre, ahol először a Mária Terézia Gimnáziumban, majd a Nemzeti Zenede zongora szakán tanult. A Zenede énekszakán a kor neves pedagógusához, dr. László Gézához került, aki rendkívül tehetségesnek tartotta, s már a negyvenes évek végén bemutatta a Magyar Állami Operaház akkori igazgatójának, Tóth Aladárnak.
Pályafutását a Magyar Rádió énekkarában kezdte. 1951-ben debütált a Magyar Állami Operaházban Verdi Rigolettójának apródjaként. Kezdetben lírai, majd az 1960-as évektől drámaibb szerepeket is énekelt. Jelentős részt vállalt új magyar operák bemutatásában.
Legnagyobb sikere a Manon Lescaut (Puccini) címszerepe volt, Ilosfalvy Róbert partnereként, alakítását az évszázad Manonjaként emlegetik.
A premiert követő évben több mint negyven, telt házas Manon-előadást tartottak, amire csak ritkán akadt példa az Operaház történetében. Az Erkel Színházban nagyoperettekben is fellépett.
A mozivásznon is emlékezeteset alakított, például a Gerolsteini kaland (1957), a Felfelé a lejtőn (1958) és az Új Gilgames (1963) című filmekben.
Élete utolsó éveiben súlyos szembetegséggel, énektechnikai problémákkal, memóriazavarokkal, depresszióval is küzdött. 53 évesen, 1982. november 24-én halt meg rákban, Budapesten. A Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Testvére volt Telessy Györgyi színésznő. Első férje Gál Gábor, a Honvéd együttes szólistája volt. Második férje Ilosfalvy Róbert operaénekes, harmadik Darvas Iván színművész. Élete utolsó éveiben Ötvös Csaba bariton operaénekes volt a férje.
Felvidéken Házy Erzsébet újra visszatért a köztudatba. Klemen Terézia, a Lehár Ferenc Polgári Társulás elnöke és segítői könyvet, kiállítást állítottak össze a művésznőről. Évente megrendezik a Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt is Érsekújvárban.
ATEMPO.sk
Fotó: Fortepan (Kotnyek Antal, Szalay Zoltán, Bojár Sándor)
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!