Ma ünnepli születésnapját Gál Tamás Jászai Mari-díjas színész, rendező, színigazgató.
A népszer felvidéki művész 1978. november 16-án látta meg a napvilágot Dunaszerdahelyen. A csallóközi városban érettségizett, majd a Pozsonyi Színművészeti Egyetemen végzett színész szakon.
Ezt követően a kassai Thália Színház tagja lett. Már az egyetem 4. évfolyamában társaival megalapította a Szevasz Színházat, majd Czajlik Józseffel az Epopteia Műhelyt is.
Ezután döntött úgy, hogy szabadúszóként folytatja színészi pályafutását: olyan darabokat fog csinálni, amik már rég izgatják színészi fantáziáját, s olyan emberekkel fog dolgozni akikkel mind szakmai, mind emberi szempontból inspirálni tudják egymást.
2007-ben alapította meg a Csavar Színházat feleségével Kiss Szilviával, ahol esti előadásokon kívül főleg gyermek és ifjúsági előadások illetve rendhagyó irodalmi órák keretén belül szeretné népszerűsíteni a magyar irodalmat a diákság körében, mely korosztály még befogadó s nevelhető, ízlésvilága formálható, hajlítható a művészet irányában. Annak ellenére hogy nem kőszínházról lévén szó, fennállása óta szinte minden évben jelen van Kisvárdán és többször szerepelt már kísérőprogramként a Pécsi Országos Színházi találkozón is.
Tamás a Soproni Petőfi Színházban 2009-től társulati tag, a Csavar Színház mellett ezt tekintette anyaszínházának. Azonkívül többször vendégszerepelt a Veszprémi Petőfi Színházban, a Debreceni Petőfi Színházban, A Budapest Nemzeti Színházban a Pozsonyi Nemzeti Színházban és 8 éven át a Szkéné Színház műsoron tartotta darabjait. 2020 májusában a Komáromi Jókai Színház igazgatói posztjára nevezték ki, ami az elkövetkező 5 évre szól.
NézőTÉR: A Hatalom és a Komédiás – Gál Tamás pokoli stand upja a komáromi Mefisztóban
Számtalan színházi szerepe mellett látható több cseh és szlovák filmekben is. A Peer Gynt előadásából Tamás főszereplésével tévéjáték készül. 2021-ben megkapta első magyar filmes szerepét, Eperjes Károly Magyar Passió című filmjében alakítja a negatív főhőst.
Alföldi Róbert mellett jelölve volt a színikritikusok díjára, A Országos Gyermek és Ifjúsági Bienálé 2006-ban 96 darab közül fő díjjal jutalmazta, többször részesült Kaleidoszkóp fő díjban, Kulcsár-díj, Pro Habite–díj tulajdonosa, 2015-ben pedig eddig egyedüli magyarként elnyerte a szlovák színházi szakma legnívósabb elismerését, a Dosky díjat. 2019-ben Ex Libris Díjban és Jászai Mari-díjban is részesült. 2022-ben átvehette a Magyarság Háza-díját is. 2024-ben pedig ő kapta A Színész Díj-at.
Isten éltesse Gál Tamást :)
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Éder Vera (MMA), Soproni Petőfi Színház, Göbölös Lajos
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!