60 éves az egyik legfontosabb felvidéki kórus, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa

A felvidéki kórusmozgalom egyik fontos pillére a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa, az egykori CSMTKÉ, mely november 23-án ünnepli fennállásának 60 évfordulóját egy jubileumi koncerttel Párkányban.

A kórus Csehszlovákiai Magyar Tanítók Központi Énekkara néven alakult Nyitrán, 1964 novemberében. Alapító karnagyai között volt Ág Tibor, Janda Iván, Schleicher László és - a szlovákiai magyar kórusmozgalom felélesztéséért fáradhatatlanul munkálkodó - Szíjjártó Jenő. Szíjjártó Jenőnek (politikai okokból) az első próbák után távoznia kellett. Helyére Takács András közreműködésének köszönhetően került vendégkarnagyként Vass Lajos, aki már 1965 elején hozzáfogott a kórus művészi fejlesztéséhez. Akkor több mint 100 tagja volt a CSMTKÉ-nak. (Ez a rövidítés néhány hónap alatt közismertté vált a szlovákiai magyarok körében, és még ma, a névváltás után is sokan nevezik így.)

A kórus tagjai szlovákiai magyar pedagógusok (és újabban nem pedagógusok is), akik havonta egy alkalommal (péntektől vasárnapig) találkoznak a fellépés színhelyéhez közel eső települések valamelyikén. Repertoárjának nagy részét az egyhetes nyári táborokban tanulja meg.

 

 

Mivel a kórusban számos karnagy és zenetanár énekel, a próbák egyúttal a karnagyképzés szerepét is betöltik. Így volt ez az első évtizedekben, amikor Janda Iván és Vass Lajos foglalkozott a fiatal karnagy-jelöltekkel, és így volt később is, amikor Tamási László (1993—1996), Sapszon Ferenc (1997—2006), Tóth Árpád vagy Kocsis-Hopler Zoltán volt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának karnagya. Ma a művészeti vezető, Józsa Mónika és a magyarországi vendégkarnagy, Kozak Olimpiu feladata, hogy a kórusvezetés iránt érdeklődő fiatalokat hasznos szakmai tanácsokkal lássa el.

A CSMTKÉ először 1965 áprilisában lépett fel Nagymegyeren. Első hivatalos bemutatkozása 1965. május 23-án volt a komáromi Jókai Napokon. Még ugyanebben az évben fellépett a Csehszlovák Rádió pozsonyi hangverseny-termében és a budapesti Zeneakadémián, ahol Kodály Zoltán is meghallgatta a fiatal kórus szereplését.

Fennállásának első másfél évtizedében a CSMTKÉ számos külföldi turnén (az NDK-ban, Lengyelországban, Finnországban, Bulgáriában, Ausztriában és – természetesen – Magyar-országon), fesztiválon és versenyen (Debrecen, Cork, Miedzyzdroje, Middlesbrough) vett részt, és mindenhonnan komoly díjakkal, elismerésekkel tért haza. Ezt követően ritkábbá váltak a külföldi szereplések. 1978 után hét évig kellett várni a következő nyugati szereplésig. Ennek ellenére 1985-ben, a Goriziai Nemzetközi Kórusversenyen a CSMTKÉ az élvonalban végzett.

 

 

1992. november 6-án – súlyos betegség után – elhunyt Vass Lajos. Halála után Tamási László vette át a vendégkarnagy szerepét, és készítette fel a kórust a loretói Nemzetközi Egyházzenei Fesztiválon való szereplésre. A művészeti vezető továbbra is Janda Iván maradt. Ebben az időszakban járt az énekkar Tordaszentlászlón, Debrecenben (a Bárdos Lajos Szimpóziumon), Balatonalmádiban és az olaszországi Teramóban. Ekkor vette fel a CSMTKÉ Vass Lajos nevét, és ekkor nyert 2. díjat a kórus a bécsi Nemzetközi Franz Schubert Kórusversenyen.

1997 februárjától Sapszon Ferenc vállalta el a vendégkarnagyi teendőket. Ebben az időszakban ítélte oda a Márai Sándor Alapítvány a Vass Lajos Kórusnak a Nyitott Európáért-díjat.

2006 nyarán Józsa Mónika vette át Janda Ivántól a művészeti vezető feladatait, amit a mai napig is kitartóan végez. A vendégkarnagyi teendőket 2007 januárjától Tóth Árpád látta el, mely időszak alatt a kórust KÓTA-díjjal tüntették ki, számos kiadvány, CD látott napvilágot és Európa több kiemelkedő színhelye mellett az USA-ban és Kanadában is koncertezett a kórus. Olyan neves zeneszerző komponáltak nekik műveket, mint Kocsár Miklós, Tóth Péter vagy Csemiczky Miklós.

Így ünnepelt az ötven éves Tanítókórus

Indul a Tanítókórus Amerikai turnéja

Chicagóban búcsúztak együtteseink az észak-amerikai közönségtől

2016-tól a kórus élen állt Stauróczky Balázs, Kocsis-Hopler Zoltán és Kozak Olimpiu is. 

Utóbbival találkozhatunk a kórus ünnepi hangversenyén is november 23-án, szombaton 18.00 órától a párkányi kultúrházban, ahol a Duna Kamaraszimfonikus Zenekar is közreműködik.

60 éves a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa – jubileumi hangverseny Párkányban

Több ősbemutatóra is sor kerül az este folyamán. Az egyik mű szerzője Tóth Péter, akivel Józsa Mónika beszélgetett a kórus utolsó próbáján, melyről felvétel is készült:

 

 

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM