Emeljük a „tétet” – a Felvidéki Magyarock Életműdíjról

Tavaly rendezték meg első alkalommal a Nagykorú Felvidéki Zenekarok eseményt Dunaszerdahelyen. A sikeren felbuzdulva a szervezők folytatják a könnyűzenei „megmozdulást” és egyben a "tétet is emelik".

„Tavaly, amikor a szervezők megkerestek engem ezzel az ötlettel, és helyet biztosítottunk számukra, egyúttal meghívást is kaptam a rendezvényre, amit természetesen el is fogadtam.

Eddig is tudtam, hogy nagyszerű zenekaraink vannak, de a helyszínen ismét megbizonyosodhattam erről.” – mondta Takács Tímea, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója.

„Mi minden lehetséges módon támogatjuk a felvidéki tehetségeinket, elég ha a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika, vagy a Dunaszerdahelyi Nyár című rendezvényeinkre gondolunk, de a Csallóközi Vásárban is rendszeresen léptetünk fel hazai formációkat, így természetes volt, hogy e mellé a rendezvény mellé is odaállunk, hiszen ez egyezik a küldetésünkkel is. Például a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika, melynek ötletgazdája vagyok, már idén ünnepelte 15. jubileumát, s mindig is fontosnak tartottuk, hogy a rendezvényen ne csak külföldi, hanem hazai előadók is fellépjenek.”

 

Nagykorú Felvidéki Zenekarok

 

Az idei év újításként átadásra kerül az első Felvidéki Magyarock Életműdíj is az esemény keretében.

„Sokszor szembesültem azzal, hogy ezek a nagyszerű zenekarok gyakran méltánytalan helyzetben vannak, és nem igazán vannak megbecsülve, kiemelve az adott zenei műfaj keretében. Leszámítva a Harmónia-díjat, ami egy nagyszerű kezdeményezés, nincs egy díj, nincs egy elismerés.

Amikor végignéztem ezt a rendezvényt, éreztem, hogy nagyobb elismerésre van szükségük ezeknek a zenekaroknak, és ezen felbuzdulva kerestem meg a szervezőket, hogy legyen ennek egy folytatása, de egyben emeljük is a »tétet«: társuljon mellé egy díj is, hogy ezek az együttesek lássák értelmét a munkájuknak, lássák értelmét annak, hogy nem hiába volt ez az elmúlt 10-40 vagy akárhány év, amit ebbe belefektettek, és ez egy további motiváció lehet a tekintetben, hogy mindenképpen folytassák.” - tette hozzá az igazgatóasszony.

A díj ötletgazdája a „Csaplár” igazgatója, Takács Tímea, az elismerés emblémájának megálmodója Lacza Gergely, a SZMAZE elnöke, grafikai kivitelezője pedig Herencsár Viktória. Maga a fizikai díj egy nyolcad hangjegy és egy elektroakusztikus gitár természetes szimbiózisa magyar nemzeti színű zászlóval. A díjhoz tartozik egy exkluzív, tokkal ellátott díszoklevél és minden évben egy, a díjazott zenekar tagjait ábrázoló egyedi akrilfestmény ifj. Nagy Dániel jóvoltából.

 

Felvidéki Magyarock Életműdíj

 

„Az egyik célja ennek a rendezvénynek és a Felvidéki Magyarock Életműdíjnak az, hogy akiknek lehetőségük van koncerteket szervezni, odafigyeljenek és meghívják ezeket a periférián lévő zenekarokat, mert ha nem adunk nekik teret, akkor elveszthetik a motivációt, és megszűnhetnek ezek a formációk, amelyek ugyanúgy a felvidéki magyar zenei kultúra és zenei »történés« részei, mint mások. A fiatalok között is sok a tehetséges, ezért arra gondoltunk, hogy minden évben mutassunk be egy olyan zenekart is, akiknek a tagjai még szinte pályakezdők, de már valamit mégis letettek az asztalra.

Fontosnak tartom ugyanis, hogy utánpótlás is legyen, és ne csak egy rétegközönség látogasson ki, hanem a fiatalabb korosztály figyelmét is fel szeretnénk hívni arra, hogy vannak itt velünk egykorúak is, akik jól zenélnek.”

 

Nagykorú Felvidéki Zenekarok

 

Idén négy zenekar lép színpadra az este folyamán. A Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemlén és a Hashtag KN-n is feltűnést keltett CloudBurst képviseli a fiatalokat. Míg tavaly a Big Man Band és az Expired Passport mellett a HistóRia zárta a műsort, idén egy csallóközi legenda, a RAF-II tölti be ezt a szerepet.

RÉSZLETES PROGRAM

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ, archívum

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM