Tavaly rendezték meg első alkalommal a Nagykorú Felvidéki Zenekarok eseményt Dunaszerdahelyen. A sikeren felbuzdulva a szervezők folytatják a könnyűzenei „megmozdulást” és egyben a "tétet is emelik".
„Tavaly, amikor a szervezők megkerestek engem ezzel az ötlettel, és helyet biztosítottunk számukra, egyúttal meghívást is kaptam a rendezvényre, amit természetesen el is fogadtam.
Eddig is tudtam, hogy nagyszerű zenekaraink vannak, de a helyszínen ismét megbizonyosodhattam erről.” – mondta Takács Tímea, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója.
„Mi minden lehetséges módon támogatjuk a felvidéki tehetségeinket, elég ha a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika, vagy a Dunaszerdahelyi Nyár című rendezvényeinkre gondolunk, de a Csallóközi Vásárban is rendszeresen léptetünk fel hazai formációkat, így természetes volt, hogy e mellé a rendezvény mellé is odaállunk, hiszen ez egyezik a küldetésünkkel is. Például a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika, melynek ötletgazdája vagyok, már idén ünnepelte 15. jubileumát, s mindig is fontosnak tartottuk, hogy a rendezvényen ne csak külföldi, hanem hazai előadók is fellépjenek.”
Az idei év újításként átadásra kerül az első Felvidéki Magyarock Életműdíj is az esemény keretében.
„Sokszor szembesültem azzal, hogy ezek a nagyszerű zenekarok gyakran méltánytalan helyzetben vannak, és nem igazán vannak megbecsülve, kiemelve az adott zenei műfaj keretében. Leszámítva a Harmónia-díjat, ami egy nagyszerű kezdeményezés, nincs egy díj, nincs egy elismerés.
Amikor végignéztem ezt a rendezvényt, éreztem, hogy nagyobb elismerésre van szükségük ezeknek a zenekaroknak, és ezen felbuzdulva kerestem meg a szervezőket, hogy legyen ennek egy folytatása, de egyben emeljük is a »tétet«: társuljon mellé egy díj is, hogy ezek az együttesek lássák értelmét a munkájuknak, lássák értelmét annak, hogy nem hiába volt ez az elmúlt 10-40 vagy akárhány év, amit ebbe belefektettek, és ez egy további motiváció lehet a tekintetben, hogy mindenképpen folytassák.” - tette hozzá az igazgatóasszony.
A díj ötletgazdája a „Csaplár” igazgatója, Takács Tímea, az elismerés emblémájának megálmodója Lacza Gergely, a SZMAZE elnöke, grafikai kivitelezője pedig Herencsár Viktória. Maga a fizikai díj egy nyolcad hangjegy és egy elektroakusztikus gitár természetes szimbiózisa magyar nemzeti színű zászlóval. A díjhoz tartozik egy exkluzív, tokkal ellátott díszoklevél és minden évben egy, a díjazott zenekar tagjait ábrázoló egyedi akrilfestmény ifj. Nagy Dániel jóvoltából.
„Az egyik célja ennek a rendezvénynek és a Felvidéki Magyarock Életműdíjnak az, hogy akiknek lehetőségük van koncerteket szervezni, odafigyeljenek és meghívják ezeket a periférián lévő zenekarokat, mert ha nem adunk nekik teret, akkor elveszthetik a motivációt, és megszűnhetnek ezek a formációk, amelyek ugyanúgy a felvidéki magyar zenei kultúra és zenei »történés« részei, mint mások. A fiatalok között is sok a tehetséges, ezért arra gondoltunk, hogy minden évben mutassunk be egy olyan zenekart is, akiknek a tagjai még szinte pályakezdők, de már valamit mégis letettek az asztalra.
Fontosnak tartom ugyanis, hogy utánpótlás is legyen, és ne csak egy rétegközönség látogasson ki, hanem a fiatalabb korosztály figyelmét is fel szeretnénk hívni arra, hogy vannak itt velünk egykorúak is, akik jól zenélnek.”
Idén négy zenekar lép színpadra az este folyamán. A Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemlén és a Hashtag KN-n is feltűnést keltett CloudBurst képviseli a fiatalokat. Míg tavaly a Big Man Band és az Expired Passport mellett a HistóRia zárta a műsort, idén egy csallóközi legenda, a RAF-II tölti be ezt a szerepet.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ, archívum
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!