A kitelepítés egy rozsnyói család szemszögéből - New Yorkban és Torontóban is bemutatták a Baska magyarul beszél filmet

A Baska magyarul beszél című film Baska József képzőművész gyermekkorának történetén keresztül több ezer Csehszlovákiából kitelepített magyarnak állít emléket. Az idei MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál díjnyertes alkotását New Yorkban és Torontóban is bemutatták a napokban.

A felvidéki magyarság kitelepítése és annak következményei a magyar történelem máig kibeszéletlen, sötét fejezeteihez tartoznak, a témával foglalkozó filmek pedig szinte teljesen hiányoztak a magyar kulturális életből.

New York egyik legkülönlegesebb kulturális helyszínén, a Museum of Moving Image épületében tartották a Baska magyarul beszél amerikai premierjét szeptember 25-én. A különleges esemény főszervezője a New York-i Liszt Intézet volt. A filmbemutató után a nézők a helyszínen megismerhették a két alkotót: Baska Barbara rendező-írót és Csáky Attila producert, akik elmesélték a filmkészítés élményeit és kulisszatitkait. A közönségtalálkozóval egybekötött beszélgetést Juhász Anna irodalmár vezette.

 

Baska Barbara és Csáky Attila

 

Három nappal később, szeptember 28-án Kanadában is debütált az alkotás: a szeptember 27. és 29. között a torontói II. Törőcsik Mari Magyar Filmfesztivál dokumentum- és rövidfilmes szekciójának programján szerepelt a Baska magyarul beszél. A fesztivál helyszíne a Carlton mozi volt, ahol a vetítést szintén az alkotókkal szervezett beszélgetés követte. A filmet mindkét helyszínen angol felirattal tekinthették meg az érdeklődők.

 

Baska magyarul beszél

 

Az alkotás Baska József Munkácsy-díjas festőművész, Magyarország érdemes művésze legmeghatározóbb gyermekkori élményeit eleveníti fel: a rozsnyói Baska családnak 1947 januárjában a Szudéta-vidékre való kitelepítés és a jogfosztottság elől egyetlen éjszaka alatt, szekérháton kellett Magyarországra menekülnie. Baska Barbara a filmben ugyanakkor nemcsak édesapja családjának menekülését és a száműzetés traumáját mutatja be, hanem annak a több tízezer magyarnak a sorsát is megismerteti a nézőkkel, akiket a második világháború után kitelepítettek Csehszlovákiából. Lehet-e művészettel gyógyítani a transzgenerációs traumát?

„Elindult Rozsnyóról a szekér 1947-ben, gyerekekkel, fájdalommal, hazaszeretettel, a szabad, új élet reményével, és most ez a szekér 77 évvel később megérkezett ide, a tengerentúlra, ahol szintén a boldogságukat, szabadságukat, új otthonukat keresve érkeztek a bátrak. Mindenki a saját útját járva” – nyilatkozta a film kapcsán Baska Barbara rendező, a festőművész lánya.

 

 

A dokumentumfilmet – amelynek elkészítését a Nemzeti Filmintézet támogatta – 2023 novemberében mutatták be Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Duna csatorna pedig 2024. január 22-én, a magyar kultúra napján vetítette. A MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál közönsége 2024 nyarán tekinthette meg az alkotást, amely a filmes seregszemlén a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó díjat is elnyerte. A filmet azóta a Kárpát-medence több pontján – többek között Baska József szülővárosában, Rozsnyón, a Gombaszögi Nyári Táborban, Kovásznán és Sepsiszentgyörgyön – is műsorra tűzték.

A Libri és a Líra könyvesboltjaiban kapható a Baska magyarul beszél című könyv is – Baska József ugyanis naplóbejegyzésekben is megörökítette gyermekkori élményeit és a család Magyarországra menekülésének történetét. 

ATEMPO.sk / NFI
Fotó: NFI