Hajdu Szabolcs magyar rendező új filmje, a Kálmán-nap az életnek arról a szakaszáról beszél, amikor az emberek rájönnek, hogy már semmi új nem történik velük. A kapcsolatok adottak. Nem várnak rájuk meglepetések vagy új kockázatok, amelyeket vállalniuk kellene. Csak annyit tehetnek, hogy megpróbálják megtartani azt, amijük van, mert nincs idejük és energiájuk az újrakezdéshez.
A Kálmán-nap című dráma világpremierje tavaly novemberben volt a The Tallinn Black Nights filmfesztiválon. Magyar-szlovák-amerikai koprodukcióban készült, a szlovákiai producere pedig Prikler Mátyás (MPhilms). A filmet a szlovák Audiovizuális Alap támogatta. A közönség augusztus 22-től már a szlovákiai mozikban is láthatja a Filmtopia forgalmazásában.
„Hajdu Szabolcs az egyik legérdekesebb magyar filmes. A filmrendezés mellett színházban rendez és színdarabokat is ír. A Kálmán-nap hangulatos, egyszerűnek tűnő film középkorú emberek párkapcsolati válságáról. Úgy gondolom, hogy nálunk is aktuális és fontos film ez. Külön hálás és büszke vagyok arra, hogy egyetlen közhasznú alapként a filmet a szlovák Audiovizuális Alap támogatta.” – mondja a film producere, Prikler Mátyás.
Egy verőfényes tavaszi napon két, a negyvenes éveiben járó ember, Levente (Szabó Domokos) és Zita (Földeáki Nóra) Kálmán (Hajdu Szabolcs) és Olga (Tóth Orsolya) házába érkeznek, hogy megünnepeljék Kálmán névnapját. Hátsó szándékuk van: Kálmán állandó lakhelyére szeretnék bejelenteni gyerekeiket, hogy a környéken levő jobb iskolát látogathassák. Váratlanul a nemrég megözvegyült Ernő (Gelányi Imre), a gondnok is csatlakozik az ünneplőkhöz. Ahogy telik az idő, úgy törnek a felszínre a különböző sérelmek, frusztrációk és vágyak. A végén kiderül, hogy a gyerekek bejelentése Kálmán címére a legkisebb közös probléma.
"Az utóbbi időben tudatosítottam, hogy nincs túl sok mintázata az emberi kapcsolatoknak és viselkedésnek. Mindannyian ugyanazt a koreográfiát táncoljuk. Csak néhány alapvető dolog van, amely meghatározza férfi és nő kapcsolatát vagy a szakmai kapcsolatokat. Természetesen végtelen számú árnyalat és nüánsz létezik, amelyek jellemzik identitásunkat. A Kálmán-nap nagyszerű lehetőség ezek vizsgálatára, de el is lehet veszni bennük. A film, mint minden művészet, nem más, mint kutatás, önazonosítási kísérlet. A Látókép Ensemble színházi és filmes csapatának legújabb munkája a Kálmán-nap, amely az Ernelláék Farkaséknál című korábbi darabomhoz és filmemhez kapcsolódik. Mindkét történet főszereplője egy negyvenes éveiben járó pár, akik bár teljesen normális problémákkal küszködnek, ezek jelenlegi életszakaszukban megoldhatatlannak tűnnek.
A tehetetlenség érzése haraghoz és kétségbeeséshez vezet, ami párkapcsolati válságba torkollik. Míg az Ernelláék Farkaséknálban a konfliktusok elsődleges forrása a gyermeknevelés volt, a Kálmán-nap az intimitás és a szexualitás hiányából fakadó feszültségről és morális dilemmáról szól. A történet látszólag egyszerű és hétköznapi, de az apró részletek teszik lenyűgözővé. Szilárd meggyőződésem, hogy ezek a jelentéktelennek tűnő részletek támpontot és a végén talán érzelmi vigaszt nyújtanak a közönségnek" - mondja a film rendezője, Hajdu Szabolcs.
Hajdu Szabolcs az egyik legismertebb magyar film- és színházi rendező és szerző. Filmjeit olyan A-kategóriás nemzetközi fesztiválokon mutatták be, mint Cannes, Berlin vagy Torontó. A Kálmán-nap a tizedik nagyjátékfilmje, amely azonos című drámája alapján készült. Az Ernelláék Farkaséknál című filmjét, amely szintén egy színdarab alapján készült, díjazták a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon, megkapta a legjobb film és a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat. A Fehér tenyér és a Bibliothéque Pascal című filmjeit Magyarország Oscar-díjra jelölte. Hajdu Szabolcsot Prikler Mátyás Hatalom című filmjében is láthatták a nézők, amelyben egy nyomozót alakított. A Kálmán-napnak is ő az egyik főszereplője.
ATEMPO.sk
Fotó: Filmtopia