Több világszám szerepel Kristóf Krisztián rendezésében a Főváros Nagycirkusz porondján, egy különös miliőben. A fantasztikus előadást a mesterséges intelligencia „uralja”, páratlanok a fény-és hanghatások, miközben klasszikus cirkusz ez a javából. A produkciók során megértjük a rendezői szándékot. A cirkusz mindig itt lesz velünk és nekünk. Függetlenül a technológia gyors sodrásától.
Többször eszembe jutott a Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel múlt vasárnapi délutáni előadását nézve Budapesten, a Fővárosi Nagycirkusz nézőterén, hogy én még ilyet nem láttam. A Hortobágyi Károly-díjas Kristóf Krisztián rendező, negyedik generációs cirkuszcsaládból származó világot járt artistaművész, Guinnes Rekorder zsonglőr, számos cirkuszfesztivál díjazottja, menedzser.
A Fővárosi Nagycirkusz korábbi művészeti vezetője volt Tim Burton rendező egyik tanácsadója a 2019 tavaszán bemutatott élőszereplős Dumbó Disney-film forgatásán. Oda kell figyelmi, mint mond a cirkuszról 2025-ben. Ezzel a rendezéssel pedig azt mondja, a cirkuszban, a mesterséges intelligencia, a digitális világ zajában is, megtörténnek a csodák. A valódi élmények miatt, és ha azzal a gyermeki lelkünkkel nézzük a cirkuszt, mint az első cirkuszainkat, kigúvadt szemmel bámulva a manézst.
A mostani parádés előadásban bőven van mit nézni! Rögtön az elején Simet Lászlóék Asztronauták című attrakcióját az óriás szemaforon. Párját ritkító világszám! Azután a Monte Carlo-ban Arany Bohóc-díjat nyert Richter Flóriánt, akivel mesebelien együtt mozogtak a lovai, majd a 18 lovat hajtott, jövőre a Monte-Carloi Cirkuszfesztiválra készülő lányát, Richter Angelinát! Káprázatos paripáik büszkén nyargaltak a manézsban. Amíg néztem a pompás lovas kavalkádot, felidéztem tavaly nyári győri találkozásunkat és beszélgetésünket, az idén tizedik születésnapját ünneplő és március 20-tól „A nagy ugrás” című jubileumi gálaműsorával turnézó Richter Flórián Cirkuszban.
PorondMester: Egy remek este a Richter Flórián Cirkuszban (RIPORT)
Az Ayala Troupe magasdrót száma volt a következő világszám. Ilyet valóban a világ legnagyobb cirkuszaiban tekinthet meg a közönség! A magasban egymáson átugró, könnyedén kerékpározó, egymás vállán álló levegőakrobaták produkciója maradandó élmény.
Henry Ayala mielőtt a levegőben tarolt volna, a porondon parádézott. Ő Henry bohóc, a főhős, aki szó szerint megtanítja a publikummal, milyen a jó cirkusz. Tréfáiba nem egyszer a nézőtéren ülők közül is bevont kicsit és nagyot. Több mutatványában volt partnere Demjén Natália konferanszié, légtornász, Vincze Tünde tanítványa, aki a műsor egyik főszerelőjeként, a tankönyvet végig a kezében tartó kedves, mosolygós tanító néniként szerepelt.
Egy ukrán csodagyerek is helyet kapott a nem mindennapi előadásban. A kilencéves (!) Onyschenko Dmytro, a tavalyi Italian Circus Talent Festival aranyérmese, az idei Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál New Generation kategóriájának ezüstérmese. Igazi cirkuszherceg! Gurtni számát zsonglőrködéssel vegyítette, hatalmas művészi átéléssel, egyetlen felesleges mozdulata sem volt. Úgy festett a levegőben, mint a Kisherceg.
A szintén ukrán Naraieva Vladyslava 19 éves kézenálló, négyéves korától kezdve heti hat napot, napi hat órát gyakorol – tudtuk meg az előadáshoz készült Magyar Cirkuszművészeti Magazin hasábjairól. Produkciója csúcsteljesítmény volt, szépséggel, eleganciával vegyítette.
A magazinból az is kiderült, hogy már elindult a jelentkezés a 2026 januárjában megrendezésre kerülő XVI. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválra, és az is, hogy március 8-án és 9-én lesz a Manézs – II. Hungarian Circus Talent Fesztivál.
A Cirkuszherceg előadásában Csepregi Laura, a Baross Imre Artista és Előadó-művészeti Akadémia tanulója kifeszített gurtnin spárgázott, Szabó Réka táncművész, a Fővárosi Nagycirkusz tánckarának volt tagja, a fent említett Tim Burton rendezte Dumbó-film egyik táncosa, hús-vér Barbie babaként, egyik pillanatról a másikra váltott ruhákat, Kriz Orsolya nyolcszoros országos bajnok pedig Kashmira nevű kutyájával, először mutatott be Dog Dancing produkciót a Fővárosi Nagycirkuszban.
És ez még nem minden! Az utolsó szám, az ukrán G.A.S. Art Project előadásában igazi lézer balett volt! Élőben először láttam ilyet, eddig legfeljebb nyugati Csillag Születik műsorokban a tévében. Megszűnt a valóság, csupán annyi látszott a táncosokból a sötétben, amennyit a fekete ruhákra szerelt színes neonokat vezérlő gép megengedett. Kristóf Krisztián rendező remek keretes szerkezetbe helyezte, a március 16-ig megtekinthető, Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel című előadást, a súlytalan asztronautáktól, a „számítógépes” táncosokig.
És hogy mi kell a jó cirkuszhoz? Elhivatott cirkuszi emberek. Például olyan művész, mint Simet László. A világhírű artistaművész, Asztronauták című produkciójuk után, nem mesterséges, hanem nagyon is valóságos intelligenciával, köszöntötte a nézőtéren helyet foglaló orvost, aki meggyógyította a nyári műsor próbái során balesetet szenvedett bokáját. Pontfény villant a doktorra, a közönség pedig megtapsolta a szakembert. Ennyit a cirkuszról és a lélekről.
Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: Urbán Ádám, Fővárosi Nagycirkusz
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!