Pozsony muzsikáló város. Megannyi kiváló zeneszerző, virtuóz zenész és énekes élt, koncertezett a városban, akikről a mai napig megemlékezünk. Akad azonban számos olyan személyiség is, aki a maga korában fontos szerepet töltött be Pozsony zenei életében, mára mégis feledésbe merült.
Egyikük Kováts Speneder Fanny kivételes művésznő, akinek életpályáját az ipolysági N. Tóth Anikó író mesévé varázsolta.
A tavaly ősszel megjelent gyerekkönyvét a napokban az ipolysági Városházán mutatta be egy különleges, zenés délutánon, ahová mi is ellátogattunk.
„Ez a könyv felkérésre íródott. A Pozsonyi Kifli Polgári Társulásnak van egy remek sorozata, a Pozsonyi mesék. Ez egy ismeretterjesztő projekt,
Pozsonyhoz kapcsolódó híres vagy éppen elfeledett személyiségekre hívja fel elsősorban a gyerekek figyelmét, az életrajzi regény és a meseregény műfaji sajátosságait ötvözve.
Született már könyv Kempelen Farkasról, Lechner Ödönről, Bartók Béláról és másokról. Bolemant Éva, a Pozsonyi mesék ötletgazdája és a Pozsonyi Kifli kiadóvezetője nekem egy egészen kivételes és szinte teljesen feledésbe merült operaénekesnőt talált, aki egyben a sorozat első női főszereplője.” – mondta portálunknak N. Tóth Anikó.
Fanny életéről, énekesi tevékenységéről nagyon kevés adat maradt fenn. „Korábban én sem hallottam róla. Ami tudható is, zenetörténeti tanulmányokban, egykori sajtóban elszórtan, egy-egy mondatnyi vagy bekezdésnyi terjedelemben bukkan fel.
Talán azért is, mert nő volt, kevesebb figyelmet kapott, mint férfi kortársai. Az összegyűjtött információkból azért kiderül, hogy nagyra becsülték tehetségét, énekesi teljesítményét, a bécsi zenekritikusok csodájára jártak, mi több, még Liszt Ferencet is elbűvölte.
A 19. század utolsó harmadában és a századfordulón virágzó pozsonyi zenei életet aztán elsöpörte az első világháború, a hatalomváltások után pedig átíródott a kultúra is: a sokféléből, rétegzettből egyfélét gyúrtak, a régit elvetették. Sok rés akadt tehát az életrajzon, de mivel meseregény írására kaptam felkérést, ezeket a réseket a képzelet kitölthette. Izgalmas volt a munkafolyamat, kedvemre való a zenei kaland.” – árulta el az írónő.
Tavaly szeptemberben a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon egy gyermekirodalmi pódiumbeszélgetésen, majd a pozsonyi Bázis Fesztiválon is szó volt az új könyvről. „A hivatalos bemutatója pedig novemberben ugyancsak Pozsonyban volt, Csehy Zoltánnal beszélgettünk róla egy jót. Egyelőre főleg felnőtt olvasói visszajelzéseket kaptam, a kritikák is kedvezőek.
Bízom benne, hogy lesz alkalmam gyerkőcökkel is beszélgetni a könyv kapcsán.” – tette hozzá.
N. Tóth Anikó fiatal közreműködőket hívott az eseményre.
„Az utóbbi két könyvemnek is zenés bemutatót szerveztünk Ipolyságon, a Fanny-könyv meg eleve zenei tárgyú, csak ki kellett kerekíteni megfelelő programmal.
Fontosnak tartom, hogy sokféle érzelmi húrt pengessünk egy-egy ilyen eseményen, színesebb, izgalmasabb, érzékenyebb együttlét alakul így szerző, könyv és közönség között.
Szerintem az ipolysági közönség ezt már el is várja! Tanárként fiatalok között töltöm az életem jó részét, ez lendületet ad és folytonos megújulásra ösztönöz. Természetes, hogy egy ilyen eseményen is szívesen vagyok velük, öröm, hogy vállalják. Ennek a bemutatónak több különlegessége is volt: egykori tanítványomat, Rádi Gódor Máriát kértem a moderátori szerepre, akivel sok-sok közös irodalmi élményt őrzünk tanórákról, versenyekről, műsorokról.
A zenei közreműködők között ott volt mostani tanítványom, Csáky Máté, akivel számos egyetemi zenei rendezvényen vettünk részt szervezőként, fellépőként, ezúttal hegedült és a közönséget is megénekeltette, sőt, bevonta a fivérét is, aki brácsázott és fotózott. Két énekesünk is volt, egyikük Fehérváry Flóra, a Szondy György Gimnázium diákja, aki rózsás népdalokat énekelt - nem véletlenül, hiszen a rózsa-motívum végigindázik a Fanny-könyvön. A zeneiskola növendéke, Mária Budačová pedig egy Ave Mariát énekelt Mathilde Marchesitől, aki történetesen Kováts Speneder Fanny bécsi énektanára volt - hogy szépen összekapcsolódjanak a zenei szálak, a tanár-tanítvány kapcsolatok - hálás vagyok a zeneiskola igazgatójának, Michňa Angélának a felkészítésért, Viera Rédliovának és Rédli Jánosnak a kíséretért, s így ízelítőt kaphatott a közönség a kamarazenélés hagyományaiból és hangulatából is, ami annyira jellemző volt Fanny korára.”
A Kováts Speneder Fannyról készült gyerekkönyv a jövőben további helyszíneken is bemutatásra kerül, N. Tóth Anikót pedig már várják az újabb kihívások.
„Pillanatnyilag egy munkáltató olvasókönyvön dolgozunk a kollégáimmal, alsós negyedikesek számára. Nagyon izgalmas munka, hiszen a gyerkőcök olvasóvá nevelése a tét.
Egy múzeumi mesekönyv utómunkálatai is folyamatban vannak - a selmeci Óvár a helyszín. És azt hiszem, lesz még dolgom újdonsült 19. századi pozsonyi zenész ismerőseimmel is!” – zárta beszélgetésünket az írónő.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Csáky Mátyás / ATEMPO.sk
A könyvbemutatóról készült fotóink:
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!