Idén immár 25. alkalommal került megrendezésre a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny - az a nívós esemény, amely az ország minden táján megmozgatta a magukban tehetséget érző fiatalokat. Az izgalmas döntőben a VI. kategóriában (amely a verséneklők kategóriája) az első helyezett az A.F.F. együttes lett, akik megkapták portálunk különdíját is. Velük beszélgettünk:
Gratulálok a nagyszerű sikerhez. Mit jelent számotokra, hogy megnyertétek a versenyt? Hogyan értékelitek, és mennyiben változtatja meg a zenekar életét?
Az, hogy megnyertük a versenyt, a zenekar életében a legnagyobb előrelépés volt. Nagyon örültünk neki, mert ebben a kategóriában úgy gondoljuk, nehéz nyerni. Èpp ezért lepődtünk meg a zsűri reakcióján is, aki pozitív észrevételekkel buzdított minket. Saját bevallásuk szerint elérzékenyülten hallgatták a versenyműsorunkat. Ez a díj komolyan elgondolkoztatott minket, hogy tovább kell ezt folytatnunk, és azóta komolyabban is vesszük az egészet.
Kikből áll az együttes, és milyen hangszereket szólaltattok meg?
A zenekar tagjai Orémus Péter (fuvola), Szeles Pál (gitár), Zádori Eszter (ének), Kristóf Bálint (cajon), Bodnár Attila (cselló). De ezeken a hangszereken kívül még sok másikat is felhasználunk a fellépéseinken, ami nagy előny számunkra, mivel különféle hangulatokat tudunk teremteni a feldolgozott műhöz illően.
Mikor és hogyan jött létre a zenekar, hol volt az első fellépésetek, és mit jelent a zenekar neve?
2014 októberében alakultunk. Először egy örömzenélésre jöttünk össze egy iskolai akción (a Márai Sándor Gimnáziumban, ahova mindannyian járunk - de nem vagyunk iskolai zenekar) az iskola tornateremében. Annyira megtetszett a közös zenélés, hogy úgy döntöttünk, ezt folytatnunk kell. Egyébként ez egy pénteki napon volt, innen jött a nevünk is: A.F.F. - After Friday Forever.
Milyen gyakran próbáltok és milyen dalokból áll a repertoárotok?
Kassán szoktunk próbálni, hetente akár többször is, de fellépésektől függően beiktatunk plusz próbákat is. Repertoárunkban előfordulnak mai slágerek is, de főleg versek megzenésítéseivel foglalkozunk.
Hogyan lesz Nálatok egy versből dal? Milyen verseket és költőket vittetek színpadra eddig és hol voltak a legfontosabb fellépéseitek?
A verszenésítés nálunk egy hosszabb folyamat, amikor közösen értelmezzük a verset és a vers hangulatához leginkább illő dallamot próbáljuk megtalálni, ami nem mindig az első ötletből alakul ki. Ezután jönnek a finomítások, a hangszerekkel való színesítés. Megzenésítettünk már Petőfi, Arany és József Attila verseket, de próbálkozunk világirodalmi és kortárs versekkel is. Eddig a kedvencünk egy József Attila vers, az "Íme hát megleltem hazámat..." című (ami a költő utolsó verse). Ezzel léptünk fel a Tompa Mihály országos verseny gáláján, mint az énekelt versek kategória győztese. De ezzel a verssel máshol is nagy sikert arattunk: Hernádvécsén, ahol egy szálloda vendégeit szórakoztattuk. Ezen kívül több fellépésünk volt Kassán, pl. a Magyar Dal Napján, az Alsó Kapunál az Európa Nap alkalmából, templomban, és iskolai rendezvényeken.
Mi a következő lépés? Merre indultok tovább?
Mint a kategória győztesét, meghívtak minket Tatabányára a József Attila nemzetközi versenyre. Rövidtávú tervünk az internetes elérhetőség létrehozása (facebook oldal, youtube csatorna), valamint stúdió minőségű felvételek készítése. Hosszú távon pedig sokat zenélni.
A formáció naptára lassan telik, de még akadnak szabad helyek. Aki szeretné őket élőben látni keresse Orémus Pétert, a +421905136323 telefonszámon vagy az
További sok sikert kívánunk ennek a tehetséges csapatnak és reméljük sokat hallunk még róluk.
Bódis Attila, ATEMPO.sk