Mgr. Art Cseh Tamás, ArtD. 1984-ben született Nagymegyeren. Jelenleg Pozsonyban él, ahol a Pozsonyi Szlovák Nemzeti Színház szimfonikus zenekarának szólóbrácsása. A Bécsi és a Pozsonyi Zeneművészeti Egyetemen diplomázott, ahol 2014-ben doktorált.
Szólista, kamarazenész, illetve zenekari játékosként a világ leghíresebb koncerttermeiben muzsikált olyan művészekkel, mint pl. Edita Grúberová, Peter Dvorský, Anna Netrebko.
Szólistaként 2011-ben debütált a Kassai Filharmonikusokkal. Tagja több nemzetközi zenekarnak (pl. Bruno Walter Symphony Orchestra) és rendszeres vendége a Sendai Filharmónikusoknak Japánban.
Klasszikus zenei pályája mellett hű maradt gyökereihez, és feladatának tartja a népzene és a magyar nóta terjesztését. Zenekarával, a Cseh Tamás Banddel 2014 nyarán egy nagy sikerű japán koncertkörúton vett részt. Számos hazai és magyarországi néptánccsoport kísérőzenekaraként ismert, e mellett több népzenei lemezen szerepel, de lakodalmakban, illetve nótaesteken is hallható.
Milyen érzés volt, mikor meghallottad a neved, hogy te lettél a Legjobb énekes/hangszeres muzsikus népművészet kategóriában?
Felemelő és megtisztelő érzés volt. Leginkább azért, mert felvidéki szakmai díjat kaptam. Köszönet a zsűri tagjainak, hogy pont engem választottak, talán az eddigi munkásságom alapján döntöttek így. Klasszikus zenei versenyeken kaptam díjakat, de a Harmónia díj az első ilyen jellegű elismerés.
Van a gyermekkorodban olyan momentum, ahol eldőlt, hogy zenész leszel, zenével fogsz foglalkozni?
A zene gyermekkoromtól meghatározó szerepet játszott az életemben. Igazán más nem is érdekelt. Zenészcsaládból származom, talán így ez nem meglepő. Amikor 8-9 évesen megkaptam dédnagyapám hegedűjét, egy örök kötelék alakult ki a hangszer és köztem, ami erőt adott a nehezebb időszakokban, illetve felelősségként éltem meg. Már nem ezen a hegedűn játszom, de nagyon szeretem.
Brácsa vagy hegedű?
Ugyanúgy hegedülök mint brácsázom. Igaz, hogy brácsán tanultam tovább, de számomra nincs különbség. Imádom a brácsa mély érzéki hangját, de a hegedű pimasz játékosságát is.
Melyik műfaj áll hozzád közelebb, a komolyzene vagy a népzene?
Számomra csak zene létezik, teljesen mindegy milyen műfajról van szó. Mindkettő érzelmeket fejez ki, csak más módon. A cél közös mindkettő műfajban, csak az eszközök különbözőek, ami viszont már szakmai dolog.
Hogyan értékeled a 2015-ös évedet?
Meghatározó év volt, hisz elkészült a zenekarom első önálló népzenei lemeze Ripityom címmel, ami eddig nagyon sikeres. Mellette sok meghívást is kaptunk, amiért hálásak vagyunk. Én pedig az évből majd 4 hónapot külföldön töltöttem, természetesen zenével, ahol klasszikus és jazz zenét játszottam. De azt hiszem a legmeghatározóbb esemény a Harmónia díj volt.
Tervezel valamit különlegeset 2016-ra?
2016 tavaszára Erdélyi Claudiával, a Duna TV műsorvezetőjével készülünk egy közös produkcióra, amiben sanzonokat, népdalokat fogunk előadni.
Hol láthatunk, hallhatunk téged legközelebb élőben?
Január végéig külföldön muzsikálok, de februártól a hazai, illetve magyarországi közönség újra hallhat. Folytatjuk a Ripityom lemezbemutó koncerteket, és megkezdjük Claudiával a közös műsorunkat.
Köszönöm a beszélgetést és további sok sikert kívánok neked és a zenekarodnak is :-)
Zaťko Ervin, ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!