Felhangolt gitárokkal, bevetésre kész dobokkal várja idei koncertjeit a dunaszerdahelyi Bogas zenekar. A hazai magyar alter szcéna feltörekvő arcai, lélekben mély lények. Amellett, hogy kiváló zenészek, szervezők, a kezdő, fiatal zenész tehetségek megértő támogatói, szövegelni is tudnak. Ékes bizonyítéka ennek a tavalyi Fülesbagoly tehetségkutatón elnyert legjobb dalszöveg díja. A hétvégi dunaszerdahelyi fellépésük előtt beszélgettünk.
Rocktesók vagytok.
Mezei Máté gitáros: – Tesók vagyunk, de egyikünk sem a rockzenében mozog. Régóta zenélünk együtt Ádámmal, párhuzamosan fejlődött kettőnk zenei tudása, technikája.
Mezei Ádám basszusgitáros, énekes: – Kézenfekvő volt, hogy ha volt otthon valaki, aki tud zenélni, akkor vele kezdek játszani. Jómagam zenéltem előbb, furulyáztam, hegedültem, egy rövid ideig jártam zeneiskolába. Máté gitározott, azután rám ragadt az is.
Mezei Máté: – Sebő Józsi bácsi volt a zenetanárunk, mindketten megkaptuk őt, pár év különbséggel Dunaszerdahelyen.
Ő állapította meg, hogy jó a zenei hallásom. Kérte, menjek énekkarba, de nem mentem. Néhány évvel később Ádám viszont énekkari tag lett. Már hegedült, amikor kapott egy szintetizátort, azon gyakorolt, én pedig hallás alapján lejátszottam a számokat. Azután elkezdtünk zenélni tanulni a hangszerekkel, cseréltünk is hangszereket.
Ma már tanítom a gitározást. Egy ideig zeneiskolában dolgoztam. Most pedig többek közt magántanárként foglalkozom növendékekkel.
Mezei Ádám: – Én pedig tanulom az éneket a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen, ahol zene, illetve magyar nyelv és irodalom szakokra járok, pedagógiát tanulok. Az idén végzem el az alapképzést.
Az egyetemen főleg komolyzenével foglalkozunk, lényegesen más zenével, mint amit a Bogas zenekarban művelünk, ennek ellenére sokszor hasznát veszem a tanultaknak.
Félszavakból megértitek egymást a színpadon?
Mezei Máté: – Igen, és ez nagy előny. Sokakkal zenélhettem már együtt, több formációban is volt alkalmam kipróbálni magam, de Ádámmal tudok a legjobban együtt zenélni, és ez minden bizonnyal így lesz ezután is.
Hasonló a zenei gondolkodásunk, az ízlésünk, pici jelekből értjük, mire gondol a másik, mit akar abból kihozni. Beszélnünk sem kell sokszor, hanem automatikusan jön.
Szendrői Csaba, a zsűri tagja állapította meg tavaly, a Fülesbagoly tehetségkutatón, hogy hasonló az énekhangunk, ezért jól hangzott, amikor harmóniát énekeltünk és vokáloztunk, egyébként is hasonlítunk, sőt a beszédhangunk is hasonló. Lehet, hogy rokonok vagyunk, jegyezte meg a szakember. (nevet)
Beilleszkedtél a Mezei tesók zenei világába?
Meleg Zoltán Shaggy dobos: – Befogadtak. Nagyon jó szórakozni a srácokkal, hasonlóan látjuk a dolgokat. Azért vagyok a Bogasban, hogy üssem a ritmust, és ez nekem tökéletesen megfelel. Egy régi nyáron lesérültem görkorizás közben. Az egyik barátom elvitt egy próbaterembe, leültetett a dobszerkó mögé, és azt mondta, próbáld ki. Majd megjegyezte, hogy ez jól megy. Így lettem dobos. Előtte fél évig jártam zongorára. Ám egy tizenöt, tizenhat éves srácnak, más jár a fejében, mint a zeneiskola. Abbahagytam.
Később Angliában egy zenekar dobosa lettem. Hetvenes évekbeli rockot játszottunk pubokban, kocsmákban. Más volt a banda és az élmény.
Nehezebben lehetett dolgozni azokkal az emberekkel, mint Mátéval és Ádámmal a Bogasban.
Hogyan akadtak rád a Mezei testvérek?
Meleg Zoltán Shaggy: – Máté szólt, hogy kéne nekik segíteni a Fülesbagoly rendezvényen. Ismertük egymást az Open Jamekről, amiket ő szervez Dunaszerdahelyen, és volt néhány ilyen Komáromban, a nemrég bezárt Pince Klubban is.
Mezei Máté: – Mindhárom komáromi Open Jamen ott volt Shaggy. Hallottuk, hogyan dobol, sokat beszélgettünk a zenélésről. Amikor dobos nélkül maradtunk, mert Banyák Nikolas, volt kollégám Nagymegyerről, a zeneiskolából, tavaly kiszállt az akkor még hivatalosan nem is létező Bogasból, elsőként Shaggynek szóltunk, mert már azelőtt is el tudtuk volna képzelni a dobosunknak. Két hét alatt betanult öt dalt. Úgy mentünk el a Fülesbagolyra, hogy nem is hallotta a teljes repertoárunkat.
Milyenek a majdnem rock tesók?
Meleg Zoltán Shaggy: – Semmi rosszat nem tudnék rájuk mondani.
Úgy láttam, felemás cipőt viselsz a koncerteken.
Meleg Zoltán Shaggy: – Ez azért van, mert itt-ott elfejeltem, hogy hol a párjuk, és nem jön össze. (nevet)
Mezei Ádám: – Shaggyvel azért könnyű zenélni, mert nagyon sok mindent észlel anélkül, hogy ezt mondanánk neki.
Ha ketten gitározunk Mátéval próbán vagy koncerten, Shaggy érzi, hova kell tenni a hangsúlyt, érzi a tempót, a ritmust, a feszességet, a lassúságot, a gyorsaságot. Azt gondolom, hogy bármennyire egyéni felfogás kérdése a zene, egy zenekarnak ugyanazt kell éreznie egy dal alatt.
Shaggy ezt nagyon jól kitapasztalja. Akár kettőnk játékából, akár abból a hármas valamiből, amit próbálunk csinálni, miközben zenélünk.
Mezei Máté: –
Úgy tud beállni az egészbe, hogy érti, mire gondolunk. Nemcsak zenei érzéke, hanem érzelmi intelligenciája is van. Ő lett a harmadik tesó.
Ádám! Kínjátszol még a Körben?
Mezei Ádám: – Hogyne! Működik a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre, és tervezem, hogy tagja maradok a következő szemeszterben. Hogy mi lesz a következő előadásunk, arról még nem árulhatok el részleteket. Jó volt Madách Imrének lenni a „Túl távol, elég közel” című szerkesztett játékban, amelyben majdnem találkozott Petőfi Sándor és Madách Imre. Petőfivel, akit Csáky Máté, a Kiss Zenészek zenekar vezetője és menedzsere alakított, szobatársak voltunk a kollégiumban. Az előadással indultunk a tavalyi, 59. Jókai Napokon is, Csobády Csilla rendezésében. A legjobb zenehasználatért és akusztikai kreativitásért különdíjat kaptunk a zsűritől, aminek nagyon örültünk. Tavaly, a Tompa Mihály Országos verseny verséneklő együttesek kategóriájában arany sávot érdemeltünk ki Csáky Mátéval és Fóthi Virág Mercédesszel alkotott NYEKKENCS nevű formációnkkal. (mosolyog)
Aranyat ért a NYEKKENCS Rimaszombatban
Március elsején, e héten, szombaton este, a Royko Passage zenekar vendégeként indítjátok idei szezonotokat Dunaszerdahelyen, az NFG Klubban.
Mezei Máté: – Két hétre rá, március 15-én, szombaton, Prágába utazunk. A Góbé előzenekara leszünk a Márciusi Mulatságokon. Áprilisban a tervek szerint stúdiózunk Komáromban. Tavasz végén, május 31-én, Somorján, a Pomlé Parkban lépünk fel a The Butchers szervezte Free Noise koncerten, az Excluded, a Babadara és a gomoly zenekarok társaságában. Már hivatalosan is megjelent, hogy ott leszünk az idei Gombaszögi Nyári Táborban. Gondolkodunk egy közös Kiss Zenészek – Bogas nyári koncerten, két helyszínen. Őszre már kaptunk meghívást a komáromi RÉV-be a Neuropig zenekartól, az Undergroung a pincében következő koncertjére. A napokban lett fix, hogy október 11-én Dióspatonyban lépünk közönség elé.
Ám addig még lesz néhány Bogas meglepetés! Ezeken kívül is nagyon sok tervünk van a jövőre nézve. Több további koncert is szervezés alatt áll, sőt a most szombati koncertünkön is megjelenik már egy hatalmas nagy újdonság a Bogasnál!
Bárány János, ATEMPO.sk
Fotó: Zelinka Ákos
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!