Múlt és jelen muzsikája - egy igazi koncertkülönlegesség margójára (INTERJÚ)

Múlt és jelen muzsikája - egy igazi koncertkülönlegesség margójára (INTERJÚ)

Igazi koncertkülönlegességre kerül sor 2024. szeptember 7-én 18 órától a balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola Dísztermében.

A városba látogat Herencsár Viktória cimbalomművész, a Cimbalom Világszövetség elnöke, a Beszetercebányai Művészeti Akadémia professzora, aki közös koncertet ad Baráz Ádám zeneszerző, zongoraművésszel és feleségével Baráz Yajima Alisa zongoraművésszel (AlisAdam PianoDuo) az Artéria Galéria, Fricska Éva művészeti vezető szervezésében.

Baráz Ádámot kérdeztük a koncerttel kapcsolatban.

 

Baráz Ádám

 

Honnan jött az ötlet az együtt muzsikálásra?

Viktóriával már több, mint 20 éve ismerjük egymást. Anno, a balassagyarmati „Zene határok nélkül” nemzetközi muzsikustábor és művészeti fesztivál tanáraként töltött el több, mint 10 esztendőt, cimbalom mesterkurzust vezetett, én ez idő alatt találkoztam vele, és a cimbalommal, mint hangszerrel.

Tinédzser, hasonszőrű zeneszerzőtanoncként azonnal megfogott a határozott, de még is felszabadult cimbalomjátéka, az improvizációs készsége és a növendékeivel való lelkiismeretes foglalkozása.

Akkoriban komponáltam életem első cimbalomra írt művét, egy igen nehéz és virtuóz Toccata-t, amelyet Viktóriának ajánlottam. Kíváncsisággal fogadta, megtanulta, majd több ízben műsorra is tűzte a darabot, sőt, azóta több növendékének tanította is, versenyen is indultak a művel. Nagy öröm számomra, hogy a koncerten többek között megszólal ez a kompozícióm is.

Az együtt játék ötlete már régen tervezett volt, és Fricska Évával ötletelve, még tavaly megfogalmazódott bennem egy cimbalom-zongora est, régi és új zenék megszólaltatásával, így jött az a koncepció, hogy későbarokk és kortárs műveket párosítsunk.

 

Herencsár Viktória

 

Hogy férnek össze egymással ezek a művek? Kitől és milyen darabok kerültek a programba?

Nagyon jól, sőt.

Az utóbbi időben egyre több kortárs koncertet „oldanak” barokk, vagy klasszikus darabok beiktatásával. De ez fordítva is igaz. Feleségemmel, ha szabad kezet kapunk, és mi állíthatjuk össze a koncertjeink programját, a klasszikus, romantikus és 20. századi szerzők mellett, mindig igyekszünk kortárs művet is műsorra tűzni.

Két késő barokk zeneszerző, Beretti és Conti egy-egy szonátája hangzik el, melyeket szerzőik eredetileg is cimbalomra írtak, tehát nem átiratok, illetve kortárs művek Herencsár Viktóriától, Györe Zoltántól és jómagamtól, Baráz Ádámtól.

 

Feleségeddel felváltva játszatok a művésznővel?

Is-is! Érdekes ennek a koncepciója is.

Lesz szóló cimbalom, szóló zongora, cimbalom-zongora duó, zongora négykezes illetve cimbalom és zongora nyégykezes (valódi ritkaság) mű is a programban. Két barokk szonátát felosztottuk egymás között, így Alisa és én is játszom Viktóriával.

 

Baráz Yajima Alisa

 

Tudtommal két mű ősbemutatójára is sor kerül a koncerten. Ez sem mindennapi jelenség.

Való igaz, két kompozíció is első ízben szólal majd meg, és öröm számunkra, hogy Balassagyarmaton.

Györe Zoltán: Studia Brevi című műve, melyet szerzője eredetileg cimbalomra és vonósokra komponált, de évekkel később a zenekari szólamokat átdolgozta két zongorára, majd zongora négy kézre, hogy minél több helyen megszólaltatható legyen. (Sajnos kevés teremben van két zongora a színpadon.)

Illetve szintén először szólal meg a Hangok a csendzsákból című művem, melyet az Alkotó Muzsikusok Társaságának idén januárban elhunyt tagjának, Szánthó Lajos zeneszerző emlékére komponáltam. Ennek a darabnak nemsokára Vácott és Budapesten is lesz bemutatója.

 

Mesélnél kicsit a felcsendülő darabokról?

Ha nem haragszol, itt és most nem, hiszen

a koncerten elhangzanak műismertetések, és Viktória a cimbalomról is mesél majd. 

Mindenkit zeneszeretőt várunk szeretettel a hangversenyre! Garantáltan egy valódi koncertínyencségben lehet részük.

 

Sok sikert kívánunk nektek!

 

Baráz Ádám

 

EZ, ATEMPO.sk
Fotó: archívum