Egy kétezres években Forgács Attilával kiadott EP és két fiókban heverő, félig kész nagylemez után, az idén májusban megjelent Jakuza Ritual gútai rapper első albuma. Ráadásul két változatban. CD-én és a támogatóknak járó USB-én. Jakuza a minap exkluzív interjút adott portálunknak.
Nemrég újra használni kezdted a Csukárdi Erik nevet. Holott mindenki Jakuzának ismer.
Nem is ez a nevem. Azért használom, hogy egyszerűbb legyen az újságíró kollégáid élete, és ne írják le százféleképpen, hogy Dang Dinh Erik.
Vietnámi magyar vagy.
Csehszlovákiában születtem, magyar iskolába jártam, magyar az anyanyelvem. A felmenőim vietnámiak.
Éppen egy dokumentumfilm-forgatásról jövök, ahol az volt a téma, milyen az élete egy vietnámi magyarnak. És hogy mi értelme van mindannak, amiket a zenémen keresztül mondok.
Hány évesen kerültél a hip-hop vonzásába?
Tizenhét vagy tizennyolc lehettem az első fellépésünk idején, most a harminchetedik évemben járok. A kétezres évek közepén kezdtük Forgács Attilával. Rengeteg koncertünk volt 2005 és 2008 között. Azután 2011-ben abbamaradt, Ati élete ugyanis más irányt vett. Nyolc év szünet után, 2019-ben tértem vissza, Jakuza Ritual néven.
Hat-hét évet húztunk le egymás mellett a színpadon, mint AttilaH és Jakuza, 2005-ben kiadtunk egy EP-ét is. Annyira összeszoktunk, hogy előre tudtam, hol ront majd szöveget, ahogy ő is ismerte minden mozdulatomat és gondolatomat a színpadon.
Megalapítottátok a Hip-Hop Felvidék szövetséget.
A főszerkesztő voltam, Ati a partik lebonyolítását vállalta. A fiatal kezdők mentorálásával foglalkoztam. Segítettük őket az útjuk felfedezésében.
Most már, szerencsére, rengeteg hip-hop jellegű buli van, de ezeket nem lehet összehasonlítani a mi akkori bulijainkkal. Akkoriban erős közösség volt mindegyiken. Budapestről, Pozsonyból is jártak emiatt Gútára.
Ti is mentetek eleget. Pestig, Pozsonyig?
Pozsonyban nem voltam fellépni soha. A legmesszebb Gútától, Pécsett voltunk. Emlékszem, már zárt az ottani Hard Rock Café, mi voltunk az utolsó fellépők, Mc Chicheck-el álltunk színpadra, aki most a Patkányz Crew-ban van.
A nézők voltak vagy harmincan, azt sem tudták, kik vagyunk, honnan érkeztünk. Az első szám után azután mindenki az első sorban ugrált és ordítozott. Akkora sikerünk volt, hogy szétszedték az emberek a házat! A buli után még egy órát rappeltem a parkolóban a srácoknak.
Később elmentem fellépni Veszprémbe, DJ barátaimhoz, de nem nagyon mozogtunk Magyarországon. Itthon valahogy jobban csípnek. (nevet)
Videoklipek sem voltak.
Ezért telefonról telefonra küldték egymásnak a számainkat. Szó szerint, kézről kézre terjedtünk. Furcsa volt, amikor sétáltam Komáromban, a fagyizónál, és hallottam, hogy a számomat üvöltetik a telefonban.
Akkor derült ki, hogy letettünk valamit az asztalra, amikor a sörsátorban, ahol a Száll a hír rapes crew koncerten valamennyien zenéltünk, akik benne voltunk, és mindenkinek volt egy saját blokkja, nyolcszázan voltak kíváncsiak ránk, és együtt üvöltötték Száll a hír refrénjét. Az, akkoriban felfoghatatlan volt.
Ma már csapatod van a videoklipjeid körül.
Húsz éve vágok videókat, mások klipjeiben is segítek. Megtanultam, mi kell egy klipforgatáshoz. Egyszerű volt a megfelelő embereket összegyűjteni ezekre a feladatokra. Mr. Andreas vágja a klipjeimet. Úgy látom, nagyon megy neki ez, mindent ráhagyok. Jómagam a marketinggel foglalkozom.
Nagyon fontosnak tartom azokat, akik támogatnak és hallgatnak, ezért személyesen adom át nekik Felvidéki vegyesbolt című első lemezemet. Az autómból árusítom az albumot, mint a rapperek a kilencvenes években. (nevet)
Tízéves a fiad, Bionicle Corn.
Bio Kukoricának hívja magát, remélem később lesz más neve is. (nevet) Amikor meghallotta az albumon a Pókemberről szóló Poki, Poki, Poki című dalt, azt mondta: „Apa, eddig ez a legjobb szám, amit írtál”. (nevet). A lemez viszonylag gyorsan meglett. Van két kiadatlan albumom 2008-ból és 2010-ből, de nem voltam megelégedve a minőséggel, a rapek sem olyanra sikeredtek, mint amilyennek szerettem volna. Fiókban van mindkettő, nem lettek befejezve, és elszállt felettük az idő. A mostani dalokból sem terveztem lemezt. Írtam egyik dalt a másik után, forgattam a klipeket, egyszer csak azt vettem észre, már annyi dalom van, hogy elférnének egy albumon.
Álmom volt egy saját nagylemez, itt lett az ideje megvalósítani. Nem akartam elaprózni, nagy durranásnak szánom. Ki csinál a mai világban tizennyolc dalos lemezt?
A dalokból 16 szám szerepel a cédén, és 18 dal a DeLuxe verzión, amelyet az ATEMPO.sk is megkapott, és nagy örömünkre, szerepelünk a cédé borítóján is. Ahány szám, annyi műfaj! Változatos anyag lett. Ennyiféle ember lakik benned?
Mindig az szórakoztatott, hogy rappeljek. Az album dalaiban nemcsak a zenei változatosság a lényeges, hanem az is, hogy más hangszínekben rappelek, énekelgetek. Más és más technikákat használtam a dalszövegek megírásakor. Azt akartam megmutatni, hogy jó rapper vagyok, és bármilyen zenére tudok rappelni.
Ennyi közreműködőt nehéz lesz összehívni egy lemezbemutató koncertre.
MC GŐZ volt a számomra meghatározó előadó. Fiatalként minden nap a rappert hallgattam. Amikor felhívtam, hogy működjön közre a NEMISZOM című dalban, csak annyit írt vissza, mikor és hol. Mindenki hasonlóan volt ezzel.
Van egy dal, a Változás szele, amelyben Mr. Andreas és Valenský Miriam is szerepelnek. Nagy találkozás volt?
Ők a második családom. Egy a millióhoz a valószínűsége annak, hogy találsz még három olyan elvetemült zeneőrültet, mint amilyen te vagy. Én találtam! (nevet) A negyedik tagunk a gútai Farkas Attila istenadta billentyűs, akihez rokoni szálak is kötnek.
Nem a Felvidéki Jazz Land az első dzsesszes próbálkozásom, már rappletem más zenekarban is, amelynek Atika, azután Gőgh Oggy Ákos, a Gorlo Volka dobosa és Domján Ádám, a Last Blues Band basszusgitárosa voltak a tagjai. Neosoul stílut nyomtunk egy évig. Sajnos, nem volt fellépésünk, mert egy idő után hiányozni kezdett a közös pontot az elvárásainkban. A Felvidéki Jazz Land esetében nekem és Andreasnak nagyon egyforma a stílusunk. Imádjuk az amerikai stílust, a dögös fekete zenét próbáljuk vinni. Évek óta nyúztuk egymást Andreaszal a neosoul miatt. Unalmas lenne, ha egyféle hip-hop stílust vinnék, szükségem volt kihívásokra. Igyekszem mindig újat mutatni a hallgatóknak. Ezért jó, hogy a Felvidéki Jazz Land fúziós zenekar, amelyben kedvemre rappelek.
Most, hogy kiadtad az első albumodat, mire számítasz?
Arra, hogy végre kipihenhetem magam. (nevet) Rengeteget dolgoztam az utóbbi időben. Karmester voltam, mindent egyedül irányítottam a lemez körül.
A stúdió otthon áll, a házamban. Bedtime Studio-nak hívom, az ágyam mellett van. Mire elkészült a lemez, megtanultam keverni is. A borító grafikáját Karasz Viktor fotózta, Kovács Norbi „éskész” tervezte. A nyáron vár egy újabb klipforgatás a 3Stars-al, azután több fesztiválon fellépek, mint Jakuza Ritual. Szépen telik a Felvidéki Jazz Land naptára, és Andreasnak is segítek majd a 3Stars Music & Moovie Kiadóban. Egyelőre pihenek. De már írtam két új dalt. (nevet)
DALLISTA: Felvidéki Vegyesbolt - Jakuza Ritual (2024)
1. Felvidéki Vegyesbolt
2. Rum & Tequila
3. Poki Poki Poki
4. Fiatalon (Gabó részvételével)
5. Én Vagyok Az
6. Party Busz
7. Mosolygós Dal (Anna részvételével)
8. NEMISZOK (MC Gőz részvételével)
9. Választék
10. Mámorító
11. Nem Kell (GHP részvételével)
12. Szárnyalj! (BORN2FALL részvételével)
13. Boom (Laren részvételével)
14. Gútai Hakni Kardió
15. Változás Szele (Mr. Andreas és Miri részvételével)
16. Mirelit
Szöveg és fotó: Bárány János, ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!