Koltay Gábor filmrendezőt 75. születésnapján köszönti a közmédia, ez alkalomból látható A megfeszített című rockopera február 9-én 21.00 órától a Dunán. A Balázs Béla-díjas rendező, színigazgató, érdemes művész munkássága évtizedek óta meghatározó, különösen a történelmi és irodalmi témák feldolgozásában. Munkái nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi közönséget is lenyűgözték.
Koltay Gábor nevéhez számos történelmi tárgyú film és színházi előadás fűződik, amelyek közül kiemelkedik a rockzene és a történelmi dráma elemeit ötvöző A megfeszített című rockopera. Az alkotás Jézus Krisztus szenvedéstörténetét dolgozza fel napjainkba helyezve, modern és dinamikus zenei eszközökkel, különleges színpadi megoldásokkal teremt egyedi látványvilágot, hidat képezve a múlt és a jelen között. A rockopera ősbemutatója 2000-ben volt a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, 2005-ben mutatták be a csíksomlyói hegyoldalon az Ezer Székely Lány Napján.
Koltay Gergely és a Kormorán együttes biblikus ihletésű műve óriási sikert aratott, a főszerepben olyan legendákkal mint Varga Miklós, Kalapács József, Varga Klára és Makrai Pál. A zeneszerző és forgatókönyvíró a Kormorán alapítója és a rendező testvére Koltay Gergely, zeneszerzőtársa Szűts István.
Koltay Gábor színházi és filmes pályafutása során számos jelentős alkotást hozott létre. Már fiatalon érdeklődött a művészetek iránt, és tanulmányai során olyan mesterektől tanulhatott, akik meghatározták művészeti látásmódját. Rendezőként az Illés zenekar koncertjéről készült filmmel debütált, de színházi rendezőként is elismert alkotó. 1990-től a Szabad Tér Színház igazgatója. A Szabad Tér Könyvkiadót 1987-ben hozta létre. Több könyvet is írt zene, film, színház és sport témában a többi közt John Lenonról, Szász Endréről, vagy Verebes Józsefről, a mágusról. Ő rendezte 1984-ben az István, a király című rockoperát, de ő jegyzi a többi közt A képpé varázsolt időt, a Szép volt, fiúkat, a Befejezetlen forradalmat. Rendezői érzékenysége, történetmesélési stílusa és vizuális megoldásai kiemelkednek a magyar kulturális színtéren. 1991-ben mutatták be rendezésében a Julianus-t, 1993-ban az István király tévéfilm változatát, amelyet a Honfoglalás és a Sacra Corona követett.
ATEMPO.sk / MTVA
Fotó: MTVA
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!