Lőrincz Sarolta Aranka, a Magyar Kultúra Lovagja címmel is kitüntetett író, népdalénekes, népművelő, nyugalmazott óvodapedagógus, palóc hagyományőrző, értékmentő, az Ipoly mente krónikása Ipolybalogon született 1950. április 13-án.
A Kilencéves Alapiskolát szülőfalujában végezte, majd 1965-ben felvételt nyert Losoncon a négyéves Pedagógiai Szakközépiskolába. 1969-ben leérettségizett, majd munkahelye Szlovákgyarmat lett. Itt egy fél évig dolgozott szlovák nyelvű óvodában, majd Kelenyébe ment tanítani, magyar tannyelvű óvodába.
1971-ben férjhez ment, három lánya született, és az óvónői munkát Ipolykeszin, szintén magyar tannyelvű óvodában folytatta tovább egészen nyugdíjazásáig, 2005-ig.
A kultúra területén végzett tevékenysége ekkor teljesedett ki. 20 éve, 2005-ben megalakította a Bukréta folklórcsoportot,
mivel ebben az évben helyezték el Ipolybalogon, a templomban a Szent Korona másolatát, és ekkor tartották az első, ám azóta hagyományossá vált Szent Korona Ünnepet. A hagyományőrző csoport méltó módon szerette volna fogadni a koronamásolatot, ezért gondoltak arra, hogy népviseletben köszöntik érkezését. Ekkor 11 asszony vállalta, hogy felveszi a népviseletet, amelyet a 2. világháború után fokozatosan elhagytak a falu asszonyai.
Az ünnepségen való részvételüket követően több helyen is felléptek, de szerepeltek népzenei versenyeken is, mint a Bíborpiros szép rózsa. 2009-ben a dunaszerdahelyi döntőben arany minősítést szereztek, majd 2010-ben a Tavaszi szél vizet áraszt népdalversenyen szintén arany sávos minősítés lett a jutalmuk. Ugyanebben az évben Budapesten a Vass Lajos népzenei versenyen a zsűri nívódíját kapták meg. Itt már nemcsak népdalokat, hanem egyházi énekeket, főleg Mária-énekeket énekeltek.
Megalakulásuk 10. évfordulójára megjelentettek egy CD-lemezt Kegyes égi királynéd tiszteljed, ó, magyar címmel, amelyet Budai Ilona népdalénekes mutatott be a Magyar Katolikus Rádióban. Az éneklésen kívül fontosnak tartják a vidék régi szokásainak, hagyományainak felelevenítését, így feldolgozták a tollfosztást, a farsangolást, a májfaállítást (ezt évente bemutatják Ipolybalogon, a Szent Erzsébet parkban), a kiszehajtást, szüreti szokásokat, a pünkösdi királynéjárást, libapásztorkodást, de népmesék dramatizált változatát is előadták. Bár a csoport száma megfogyatkozott, és a Bukréta mellett egy ideig működő Kisbukrétából is elfogytak a gyerekek, de a megmaradt tagok kedve, elszántsága éneklésszeretete megmaradt, így a hagyományok továbbadása jó kezekben van.
A hagyományápolás mellett – talán a könyvek szeretetéből és a történelem iránti érdeklődéséből következően – Aranka néni megkezdte gyűjtői, majd írói tevékenységét is.
Fokozatosan jelentek meg könyvei, amelyekben nagy hangsúlyt fektet a magyarság megtartására, a nemzet iránti elkötelezettségre, valamint keresztény mivoltának megvallására. Tíz kötete jelent már meg kicsiknek, nagyoknak, legújabb Szeretetmorzsák címmel 2024 decemberében. Rendszeresen publikál a felvidéki lapokban is.
Szeretetmorzsák és fülbemászó dallamok - zenés Csemadok-évzáró volt könyvbemutatóval Csábon (FOTÓK)
2023-ban megkapta a Magyar Kultúra Lovagja címet, 2022-ben a Palóc Világtalálkozón Szeder Fábián-díjat vehetett át, előtte a Csemadoktól pedig a Közművelődési-díjat is megkapta.
EZ, ATEMPO.sk / Ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola kiadványa
Fotó: Cséfalvay Á. András és Zaťko Veronika / ATEMPO.sk
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!