Tompos Kátya Jászai Mari-díjas színművésznőre, énekesnőre emlékezünk.
Orosz anya (Szigyelnyikova Valentyina) és magyar apa (Tompos Károly villamosmérnök) gyermekeként látta meg a napvilágot Budapesten 1983. március 13-án. Gimnáziumi évei alatt Földessy Margit stúdiójában tanult. A Színház- és Filmművészeti Egyetem musical szakán végzett 2001–2005 között. 2004-ben Edith Piaf Mylord című dalával megnyerte a színművészeti egyetem dalversenyét.
Az egyetem elvégzése után 2005-2007-ben a József Attila Színház tagja volt, majd 2007-2008-ban a Bárka Színházban szerepelt. 2008 és 2018 között a Nemzeti Színház tagja volt.
Országos ismeretségre tett szert a Vacka Rádió folytatásos mese hangjáték főszerepével. A 2000-es évek eleje óta számos filmben is feltűnt, többek között a Valami Amerika 2. és 3. részében, a Poligamyban, a Coming outban és a Most van most című vígjátékokban.
Énekesként is népszerű. 2013 novemberében Keresztül Európán címmel jelent meg első szólólemeze, amely varázslatos zenei utazás Angliától Oroszországig. Az albumon angol, francia, bolgár, magyar és orosz nyelven szólnak Hrutka Róbert által feldolgozott Kátya számára kedves dalok. 2017-ben jelent meg a Holdjárat című lemeze, mely már saját dalokat tartalmaz. A szövegeket szinte minden esetben Tompos Kátya írta, zenészként ismét Hrutka Róbertet kérte fel útitársnak.
2019-ben ő énekelte a Színházak Éjszakája “himnuszát” Viszlek haza címmel, de közreműködőként számos énekessel, együttessel dolgozott már közösen. Többek közt Takács Nikolasszal is készített közös dalt, de Zorán, a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekar, a Danubia Zenekar, Goran Bregovic, Borbély Mihály, a Modern Art Orchestra, a Hot Jazz Band, Sárközi Lajos és zenekara, a Söndörgő vagy a Klezmer zenekar is koncertezett vele.
Neve hivatalosan Katalin volt, de mivel apai nagyanyja oroszosan Kátyának hívta, ezt választotta művésznevének. Folyékonyan beszélt oroszul is.
Munkásságát 2005-ben Máthé Erzsi-díjjal ismerték el. 2007-ben a Bárka Színházban a legjobb színésznő közönségdíját nyerte el. 2009-ben Gundel Művészeti Díjjal, 2010-ben Junior Prima Díjjal tüntették ki. 2014-ben Jászai Mari-díjat, Szörényi Éva-díjat és az Arany Medál díjat kapott. 2019-ben átvehette a Vidor fesztivál legjobb női szereplőjének díját a Varsói melódia címszerepéért. Szintén 2019-ben Hangvilla könnyűzenei-díjban is részesült. 2022-ben a legjobb női főszereplőnek járó New York Film Awards díjat vehette át a Most van most című filmszerepért. 2024-ben posztumusz Budapest díszpolgárává választották.
2024 május elején derült ki, hogy évek óta egy olyan daganatos betegséggel küzd, melyet csak külföldön lehet kezelni. Kollégái és barátai összefogtak, és május 25-én jótékonysági gálát szerveztek. Május 30-án adták hírül, hogy összegyűlt a megfelelő összeg a gyógykezeléséhez. Egy nappal később, május 31-én hajnalban, 41 éves korában egy magyarországi kórházban hunyt el.
Kiss Diána Magdolna kapta az első Tompos Kátya-díjat
Roni, ATEMPO.sk
Fotó: Müpa
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!