Ma ünnepli 80. születésnapját Szirtes Tamás Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színházi rendező, színigazgató, egyetemi tanár.
Budapesten látta meg a napvilágot 1945. január 7-én. Édesapja, Szirtes László Lakner bácsi Gyermekszínházának táncmestere, táncos-komikusa és segédrendezője volt, később filmgyári felvételvezetőként és gyártásvezetőként dolgozott számos magyar filmben. Édesanyja, Blau-Neubauer Róza volt.
Szirtes Tamás 1964–1968 között végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakán Major Tamás osztályában.
1968–1972 között a József Attila Színház, 1972–1973 között pedig a Miskolci Nemzeti Színház tagja volt. 1973 óta a Madách Színházban dolgozik mint rendező. 1977–2005 között a Színház és Filmművészeti Főiskola színházhallgatóinak tanára és egyetemi docens volt. 2004. február 1-jétől a Madách Színház ügyvezető igazgatója, megbízatása 2027-ig tart.
A pályán eddig eltöltött több mint öt és fél évtized alatt évente átlagosan három-négy előadást vitt színpadra, de volt olyan év, amikor rendezőként hét előadást jegyzett.
Olyan nagysikerű előadásokat jegyez, mint a Macskák, a József és a színes szélesvásznú álomkabát, az Operaház fantomja, a Jézus Krisztus szupersztár vagy a Rocksuli. Színpadra vitte a Mamma Mia!, a Pretty Woman, a Nyomorultak, a Chicago című zenes darabokat is.
De ő rendezte a Harmónia-díjas felvidéki Derzsi György és Meskó Zsolt A tizenötödik című művét, amely a III. Madách Musical Pályázat győztes darabja volt 2020-ban.
A színház mellett televíziós műsorokat, színházi tévéadaptációkat és filmeket is készített. A Csillag születik tehetségkutató versenyének zsűritagja volt 2009-ben és 2011-ben.
2025-ben visszatér a Csillag Születik! tehetségkutató
Felesége Liska Zsuzsa színésznő, akivel 1970-ben kötött házasságot. Két gyermekük van: Krisztina (1972) és András (1973).
Munkásságát számos díjjal ismerték el. 1974-ben elnyerte a Veszprémi Televíziós Fesztivál első díját, 1981-ben Jászai Mari-díjat kapott. 2006-ban megkapta a színikritikusok díját és a Pro Urbe Budapestért díjat, 2008-ban Nádasdy Kálmán-díjat vehetett át. 2009-ben Kossuth-díjjal tüntették ki az európai színvonalú zenés színjátszás megteremtése érdekében végzett tevékenységéért, az újszerű és hagyományos rendezői módszereket magas szinten elegyítő művészetéért, valamint művészetpedagógiai munkásságáért.
Roni, ATEMPO.sk
Fotó: RTL
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!