Vágó István televíziós műsorvezető, szerkesztő, zenész, a kvíz műfajának egyik legsikeresebb magyar alakja volt, de a Favágók hobbizenekar basszusgitárosaként is láthattuk a színpadon.
Vágó György és Vadas Veronika gyermekeként született Budapesten 1949. február 14-én. Édesapja egykor katolikus papnak készült, a pesti Érseki Katolikus Gimnáziumban tanított. Békéscsabai születésű édesanyját a második világháborúban zsidó származása miatt családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahonnan édesapja, nagyszülei és testvére már nem tértek vissza. Később, amikor megházasodott, anyósa kérésére megkeresztelkedett.
Vágó gyógyszer-vegyészmérnöknek tanult, majd a MEDIMPEX külkereskedelmi vállalatnál dolgozott. Képzett idegenvezető volt, de ezt a szakmát sosem gyakorolta. Kiválóan beszélt angolul, németül, franciául, spanyolul, interjúképesen olaszul és portugálul, de további nyelveken is megértette magát.
Jelentkezett a Magyar Televízió által meghirdetett Riporter kerestetik vetélkedőbe, ahol Vitray Tamás a döntő után felajánlotta neki egy barkochbajáték vezetését, 1976-ban. Nagy kedvelője lett a vetélkedőjátékok minden fajtájának, melyek közül többet műsorvezetőként is kipróbált. 1997-től rövid ideig a TV2-nél volt, ahol a Mindent vagy semmit című műsort vezette, amit még a Magyar Televízióban kezdett, 1993-ban. Grétsy Lászlóval közösen vezette 1987-től 1997-ig az Álljunk meg egy szóra! c. nyelvművelő műsort, amely 1997-ben érkezett el 500. adásához, s amelynek egyes témáit könyv alakban is kiadták. 2000-től a Legyen Ön is milliomos! néven ismert műsort vezette.
Később további műsorokat is vezetett, de azok már nem voltak olyan sikeresek.
Munkásságát számos díjjal ismerték el. 1979-ben MTV nívódíjat kapott, 2005-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozat) elismerést vehette át, majd Pro Urbe Budapest díjban is részesült. 2006-ban Prima díjas lett, 2023-ban pedig posztumusz Budapest díszpolgárává választották.
74 éves korában váratlanul hunyt el 2023. április 29-én, hasi aorta repedés következtében.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Urbán Tamás/Fortepan, filantropikum.com