Felvidékről indult - 15 éve hunyt el Darvas Iván színművész

“Attól tartok, nem vagyok professzionista. Inkább hobbifélém a színjátszás.
Még azt is megkockáztatnám, hogy amatőr vagyok. Hiszen a szó azt jelenti: kedvtelésből foglalkozni valamivel.”

Darvas Iván a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész.

Darvas Szilárd néven 1925. június 14-én született a felvidéki Bején, ami mára már Tornalja város része. Gyerekkorát Prágában töltötte (1926–1939), ahol apja Darvas János újságíróként dolgozott. Anyja orosz származása révén oroszul, és mivel német iskolába járt, németül is megtanult.

Otthon és egymás között magyarul beszéltek, amiről Darvas Iván sokáig azt hitte, hogy egy titkos nyelv, amit csak ők értenek.

Társalgási szinten beszélt még angolul és csehül.

 

Darvas Iván

 

1939-ben költözött a család Magyarországra. 1943-ban érettségizett, majd 1945-ben egy szovjet katonai alakulat tolmácsa volt. A Színiakadémiát – ahol évfolyamtársa volt Kállai Ferenc – nem fejezte be, részben a második világháború miatt, részben azért, mert már 21 évesen (1946) szerepet kapott a Művész Színházban Várkonyi Zoltánnál, 1949-ig. Ekkor vette fel az Iván keresztnevet, hogy Darvas Szilárd költő, humoristától megkülönböztesse magát.

1949–1956 között a Madách Színházban is játszott.

Első filmje a Beszterce ostroma volt, de igazi sikert az 1954-es évben megjelent Makk Károly első filmje, a Liliomfi címszerepe hozta meg. Játszott a Mit csinált felséged 3-tól 5-ig? filmben Psota Irénnel, majd 1971-ben készült a Szerelem Törőcsik Marival.

 

Darvas Iván

 

Az 1956-os forradalom idején forradalmi bizottságot szervezett, hogy bátyját (Darvas Attila tervezőmérnököt) kihozza a börtönből. Ezért a forradalom leverése után 32 hónap börtönre ítélték (1957–1959), 1957-ben Kistarcsára került Szakáts Miklóssal együtt, majd évekig nem játszhatott. Segédmunkásként egy VII. kerületi, Damjanich utcai műanyagfröccsöntő üzemben dolgozott, 1959–1963 között.

1963-ban kerülhetett újra színpadra. Az 1963–64-es évadra a Miskolci Nemzeti Színházba, majd 1964–65-ben a József Attila Színházba szerződött. Itt a II. József címszerepét, illetve Fredet (Imádok férjhez menni) játszhatta el.

Első felesége Tolnay Klári Kossuth-díjas színművész, második felesége a Pozsonyban született Házy Erzsébet Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas szoprán operaénekes, színésznő volt.

1965–1989 között a Vígszínházba szerződött Várkonyi Zoltánhoz. 1990-től szabadfoglalkozású színész volt.

 

Darvas Iván

 

1990-ben újra politikai szerepet vállalt, a Szabad Demokraták Szövetsége színeiben országgyűlési képviselő lett. Mandátumát 1994-ig töltötte be. 1993–95 között ismét a Művész Színházban játszott. 1995-től a szolnoki Szigligeti Színházban lépett fel.

Sok-sok játékfilmben sé tévéfilmben is szerepelt, valamint hangjátékokban is közreműködött.

2003-ban Tornalján Dubovszky László akkori polgármester jóvoltából a kisváros díszpolgárává választották.

Utolsó éveiben sokat betegeskedett, teljesen visszavonult a nyilvánosságtól. Súlyos vese- és szívműtéten is átesett. 12 nappal 82. születésnapja előtt 2007. június 3-án Budapesten halt meg. Temetése nem volt, hamvait a család hazavitte.

ATEMPO.sk
Fotó: filmkatalogus.hu, Fortepan (Szalay Zoltán, Hangosfilm)

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM