Mint azt már az utóbbi években megszokhattuk, november közepén esténként ismét harmonika hangjai szűrődtek ki a dunaszerdahelyi Vermes-villa kivilágított ablakain.
Itt rendezték meg az idei, sorrendben már a 27. Nemzetközi Harmonika Fesztivált, melyet 2016 óta Frank Marocco, a 2012-ben elhunyt világhírű amerikai harmonikaművész neve fémjelez. Pontosabban a fesztivál koncertjei hangzottak itt el, a többi társrendezvénynek a Művészeti Alapiskola adott otthont.
Mint azt RÁCZ TIBOR, a Fesztivál főszervezője és művészeti igazgatója nyitóbeszédében elmondta, ez a fesztivál azért jött létre, hogy bemutassa az aktuális helyzetet, azt, ami pillanatnyilag a zene világában történik, és hogy a résztvevők lehetőséget kapjanak új találkozásokra, tapasztalatcserékre, megismerhessék azokat a világhírű zenei szaktekintélyeket, akik az ő kedvükért jönnek el Szerdahelyre. Legfőbb célja, hogy teret adjon és utat mutasson azoknak a fiatal tehetségeknek, akik veszik a bátorságot, hogy részt vegyenek egy válogató versenyen, ezáltal felmérjék saját erejüket és tudásukat.
A háromnapos rendezvény első koncertjét megtekintette Dunaszerdahely polgármestere, a Fesztivál fővédnöke, Hájos Zoltán is, aki Rácz Tibornak, Dunaszerdahely díszpolgárának gratulált 65. születésnapja alkalmából, méltatva fáradhatatlan, mindig előre, a jövőbe tekintő tevékenységét.
A fesztivál nyitókoncertje ARSENIJ STROKOVSKIJ orosz harmonikaművész előadása volt, aki fiatal kora ellenére már annyi díjat nyert el a világ különböző földrészein, hogy hiba nélkül szinte lehetetlen lenne felsorolni.
Előadása során egy ősbemutató részesei is lehettünk, ugyanis itt, Dunaszerdahelyen adta elő először a R. Galjev fiatal orosz zeneszerző által neki, róla írt, Portré című művet.
Rendkívül magas művészi színvonalon tolmácsolt zeneszámai után Strokovskij koncertjét J. S. Bach D-moll szonátája (BWV 964) zárta volna, ha a hallgatóság engedte volna őt távozni a színpadról. Nem így történt, a vastaps következményeként még egy rövid ráadást is hallhatott a közönség.
Mellékelt felvételünkön egy rövid részlet hallható Strokovskij koncertjéből, G. Frescobaldi: Capriccio sopra La Bassa Fiamienga című művéből.
Másnap, pénteken teljesen új irányt vett a fesztivál, a TANGO QUARTETTO RE CAMPO zenekar mutatta be “Historia Del Tango“ című összeállítását. A brünni együttes, amelynek nemrég, e hó 16-án még az amszterdami közönség tapsolt, kissé szokatlan hangszerkombinációt alkalmaz: harmonika, fuvola, cselló és cajon.
Petr Zámečník, harmonikaművész, a zenekar alapítója vezette végig a hallgatóságot a tangó történetén, ismert és kevésbé ismert zeneszerzők műveinek segítségével, a kezdetektől egészen a jelen korig. Összekötő szövegét helyenként sajátságos cseh (morva) humorral fűszerezte. Rácz Tibor szavai szerint a tangó az a műfaj, amely nem csak szórakoztatja, megtáncoltatja az embereket, de van egy mélyebb értelme, filozófiája, sőt küldetése is. Bemutat, megismertet, közelebb hoz hozzánk valamit.
A fesztivál részeként került megrendezésre az INTERTALENT 2018 - Harmonikások Nemzetközi Versenye, melynek díjkiosztójára szombaton, a kamarazene együttesek versenyének döntője után került sor.
A döntőt a minszki Michail Valchkov & Darya Shnyp harmonika duó nyerte, melynek egyik tagja, MICHAIL VALCHKOV, a felnőttek kategóriájának 1. helyezettje, egyben a fesztivál fődíját is elnyerte.
Cséfalvay Ágoston, ATEMPO.sk
Fotó: Cséfalvay Ágoston