Díjat kapott Presser Gábor, Geszti Péter és Malek Miklós is (+VIDEÓ)

Díjjal ismerte el három, régóta magas színvonalon alkotó művész munkáját a Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesülete (SZERZŐK). Példakép kategóriában Presser Gábor, életmű kategóriában Malek Miklós, míg újító kategóriában Geszti Péter kapta a különleges beton plakettet. 

A Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesülete 250 tagot számlál, és sok ismert zenészt tud a soraiban. Az egyesület alapvető feladata alakulása, azaz 2007 óta a könnyűzenei szerzők általános érdekképviselete, tagjainak érdekvédelme és érdekérvényesítése. A szervezet díjat alapított tavaly azzal a céllal, hogy a magas színvonalú alkotó és előadó-művészeti tevékenységeket elismerje és ösztönözze.

„A díj nem közvetlenül egy adott év teljesítményét, hanem az alkotó szakmára kifejtett hatását értékeli” - fogalmazott Bíró Zsolt, a SZERZŐK Egyesületének elnöke, aki a díjazottakat személyesen felkeresve adta át a különleges, vízcseppet és hullámokat ábrázoló beton plaketteket.

Példakép kategóriában az elismerést Presser Gábor Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas előadóművész, zeneszerző, zongorista és énekes kapta. Az Omega és a Locomotiv GT egykori tagja a díj átvétele során a fiatal pályatársaknak üzent.

„Nekünk, zeneszerzőknek az a legnagyobb értékünk vagy vagyonunk, amit megírtunk” - fogalmazott Presser Gábor. „Vigyázzanak rá, hogy kinek a kezébe adják, jó gondolják meg, mert egy élet munkája kerülhet jó, vagy nem túl jó helyre. Nagyon-nagyon óvják meg a dalaikat, ne legyenek elhamarkodottak. Nem az a legfontosabb, hogy ki mit ígér, hogy heteken, hónapokon belül mekkora siker lesz, hanem hogy őbenne rendben vannak-e azok a dalok, amiket megírt, és vigyázzanak rá mint értékre, mint vagyontárgyra.”

 

 

Újító kategóriában a díjat az egyesület elnöksége Geszti Péternek ítélte oda, mint életében átütő változást, fejlődést hozó előadónak, szerzőnek. Geszti 1983 óta ír dalszövegeket, eleinte az Első Emeletnek, később saját együtteseinek, a Rapülőknek, a Jazz+Az-nak és a Gringó Sztárnak. Mára pedig mintegy 300 dala és három musicalje került kiadásra.

„A rap a mondva csinált zene, a magyar nyelv pedig csodás alapanyag hozzá” - mondta el Geszti Péter. „A Rapülők idején jöttem rá, hogy a rap milyen jó játékteret ad a szövegírásban, noha soha nem tartottuk magunkat klasszikus rap zenekarnak. Nagy szabadságot biztosított a műfaj annak a jókedvnek, annak a dinamizmusnak, ami az akkori történelmi időket és a saját útkeresésemet jellemezte. Onnantól már csak arra kellett figyelni, hogy ha lehet, ne ugyanazokat a formákat ismételjem, és képes legyek a megújulásra.”

 

 

A SZERZŐK Egyesülete az életműdíjat Malek Miklós Erkel Ferenc-díjas zeneszerzőnek, karmesternek adományozta. 

„Egész életemben azon volt a hangsúly, hogy össze tudjam hozni az úgynevezett könnyűzenét és a komolyzenét” - vallotta Malek Miklós. „Azokból a rettenetesen nagynak tűnő korlátokból sikerült lefaragni jó nagyokat. És lám, működik, vannak követőim e téren, akik nagyon sikeresek.”

Malek Miklós a díj átvételekor Platon ókori görög filozófustól idézett, s mint saját hitvallását mondta el:

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat a gondolatnak, repíti a képzeletet, és életet mindennek”.

 

 

ATEMPO.sk
Fotó: Bellon Pictures

Támogass minket!

Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!

TÁMOGATOM