A több mint tízéves múltra visszatekintő Are you FREE? zenei fesztivál különleges színfoltja a dunaszerdahelyi zenei életnek. Az elmúlt évek alatt Vida Igor főszervezésében igazán különleges koncerteknek lehettünk fül és szemtanúi, igazi világsztárok látogattak el a csalóközi városba.
A tizenkettedik évadnak lengyel, cseh, szerb, horvát, észt, szlovák és magyar fellépői voltak.
Mindkét napban színvonalas koncerteknek örülhettünk, és jó volt látni, hogy visszhangra talált ez a fajta zene a nagyon sokféleképpen rétegzett közönségben.
Szombaton délután akusztikus, hangosításmentes koncertekre került sor a Kortárs Magyar Galériában. Itt lépett fel a magyar jazz emblematikus alakja és a fesztivál egyik kiemelt fellépője, Szakcsi Lakatos Béla.
Az élő legenda, akinek pályája már lassan 60 éve tart, s akinek játékán nemzedékek nőttek fel.
Az idén 76 éves, Kossuth-díjas zongoraművész amellett, hogy „anyanyelvi szinten beszéli” a jazzt, számos egyéb műfajban is kamatoztatja zenei érzékenységét és virtuozitását, így nem egy színpadi mű és zenei gyűjtemény is fűződik a nevéhez.
Zenekarai világhírűek és legendásak, lemezeit csaknem a világ minden táján hallgatják.
Legkedveltebb terepe mégis az improvizáció: játékában az amerikai bebop világa ötvöződik a roma zene sajátosságaival, a könnyűzene a klasszikus zenével, s mindezt a szintézist átitatja az az utánozhatatlan szenvedély, az a gyermeki játékosság és az a tudós attitűd, amit csakis egy szóval lehet jellemezni: Szakcsi.
Dunaszerdahelyen saját szerzeményei mellett magyar népdalfeldolgozásokat hallhattunk tőle.
A legendás zenész előtt egy négytagú formáció is lenyűgözte a közönséget, azaz:
Kovács Ferenc "Öcsi" (hegedű, trombita)
Kovács Zoltán "Ko" (billentyűk)
Brasnyó Antal "Anti" (brácsa, citera)
Horváth Dániel "Dudu" (hegedű)
Kovács Ferenc alapítója volt a Budapest Ragtime Bandnek, mellyel 15 évig dolgozott. 1994 óta dolgozik a Balogh Kálmán Gipsy Cymbalom Banddel, melynek egyre inkább meghatározó tagja. 2001-ben jelent meg a hazai zenei életben legjelentősebb önálló produkciója, a Magony CD és ennek előadására felállított zenekara. A kortárs parasztbarokk zenét játszó Magony zenekar az egyik legegyedibb magyar zenei formáció. Már a Djabe zenekar első, 1996-os lemezének aktív közreműködője volt, majd 2001-től 2016-ig a zenekar állandó tagja, meghatározó szólistája.
Kovács Zoltán ugyanebben az időszakban volt a Djabe zenekar billentyűse. A koncerteken szóló zongora betéteiben gyakran kalandozott klasszikus hangzások felé is, amely mindig üdítő színfoltja az előadásoknak. Steve Hackett, a Genesis gitárosa, aki rendszeres közreműködője a Djabe koncerteknek, a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott Kovács Zoltán játékáról.
Brasnyó Antal pedig Lajkó Félix koncertjeinek állandó közreműködője, de Horváth Dániel is állt már színpadon a neves zenésszel, aki többek közt az Aznap formáció tagja is.
Öröm volt hallani a négy zenész egymásra találását és közös improvizációját. A dallamfolyamok ott és akkor születtek a színpadon. Erőteljes népzenei és kortárs zenei színezettel. Nem is csoda, hisz mind a négyen jártasak e műfajok területen is.
Ebben a két napban éreztük, hogy a jazz meghozta a szabadságot Dunaszerdahelyre. És reméljük jövőre is ezt teszi majd.
EZ, ATEMPO.sk
Fotó: Cséfalvay Á. András
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!